Białka, proteiny

Białka, proteiny

Białka to prawdziwy hit we współczesnym żywieniu. Według najnowszych badań idealna potrawa powinna mieć jak najwyższą zawartość białka i jednocześnie mniej węglowodanów. Organizm potrzebuje ich do tworzenia i regeneracji tkanek, wykorzystuje je do wytwarzania enzymów i hormonów, które napędzają szereg reakcji chemicznych. Dzięki nim tworzy również hemoglobinę, która jest nośnikiem tlenu we krwi. Białko może składać się z ponad dwudziestu różnych rodzajów aminokwasów. Dziewięć z nich organizm przyswaja z pożywienia ponieważ, nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

Białka są podstawowym składnikiem suplementu diety dla każdego kulturysty lub sportowca, który kładzie nacisk na przyrost masy mięśniowej. Białka i aminokwasy są budulcem każdej komórki mięśniowej. Stosowanie białka poprawia również regenerację i wydajność. Witaminy i ćwiczenia wzmacniają układ odpornościowy. 

Ze względu na zawartość białka można je podzielić na koncentrat serwatki (35 - 89%) - odpowiedni dla początkujących, izolat serwatki (90-95%) - najlepsze białko dla zaawansowanych kulturystów o wysokich wymaganiach i hydrolizat serwatki (95-99 %) - najlepiej wyprodukowane białko o wysokiej zawartości białka. Jest wstępnie trawione i dzięki temu lepiej wykorzystywane przez organizm. Istnieją również białka kazeiny, soi, grochu, konopi, jaja i wołowe, ale białko serwatkowe nadal jest najbardziej rozpowszechnione.

Dla początkujących lub osób z problemem, które chcą modelować sylwetkę polecamy białka o niższej zawartości białka a dla zaawansowanych o zawartości białka 60% lub więcej. Dzięki zastosowaniu czysto naturalnych surowców nasze białka nadają się również dla młodzieży i juniorów. Oferujemy również specjalne białka dla kobiet, które pomogą skutecznie stymulować metabolizm w celu utraty wagi. Jeśli jesteś całkowicie nowicjuszem w świecie białek, może nie wiesz, jak i kiedy właściwie używać białek. To zależy od Twojego schematu treningowego i tego, co chcesz osiągnąć:

  • między dwoma posiłkami – dla niektórych obfity koktajl białkowy może być sposobem na kontrolowanie potrzeby nie przejadania się, gdy lunch nie był obfity, a do kolacji jeszcze daleko. 
  • zamiast posiłku - jeśli nie masz czasu na gotowanie lub chcesz stracić trochę kalorii, możesz zastąpić jeden posiłek koktajlem proteinowym. Należy jednak pamiętać, że na dłuższą metę nie zastąpi ona zróżnicowanej diety. 
  • przed treningiem - w tym momencie organizm potrzebuje wolno wchłanianej formy białka, aby zapobiec jego szybkiemu wyczerpaniu. Jeśli zaczniesz ćwiczyć z niskim poziomem białka, organizm potrzebuje znacznie więcej czasu na zregenerowanie po treningu. Zanim zaczniesz ćwiczyć, Twój organizm doceni proszek zawierający kazeinę i węglowodany.
  • po treningu - idealny czas na shake proteinowy, to właśnie wtedy organizm najbardziej potrzebuje tego produktu. Zrób to w ciągu 30 minut po zakończeniu ćwiczeń, aby na czas rozpocząć proces odnowy komórek mięśniowych.