Odchudzanie

Istnieje wiele instrukcji, jak zbliżyć swoje ciało do ideału. Ale przy większości z nich doświadczysz uczucia głodu i niezadowolenia. Jeśli nie masz żelaznej dyscypliny, głód wkrótce zmusi cię do rezygnacji.

Ryzyko związane z głodowką

Wysiłek wkładany, aby szybko schudnąć, często prowadzi do niepożądanego zmniejszenia masy ciała – tłuszczu, mięśni, wody i wielkości narządów. Najczęstszą strategią jest po prostu ograniczenie spożycia kalorii. Jeśli z tego powodu trzymasz ścisłą dietę, tracisz również ważne składniki odżywcze, a przede wszystkim białka.

Jeśli utrata wagi przekracza 0,9 kg na tydzień, tracisz więcej niż tylko tłuszcz. Najlepiej postępować powoli i równomiernie, aby bezpiecznie uniknąć efektu jojo. Jeśli zaczniesz drastycznie, na przykład przez głodówkę, możesz szybko znaleźć się na początku.

Redukcja tłuszczu

Celem odchudzania zawsze powinna być redukcja tkanki tłuszczowej, ponieważ między innymi przyniesie to korzyści Twojemu zdrowiu. Męskie ciało składa się średnio z 10% tłuszczu, a kobiet 15%. Ćwiczenia to kluczowa część redukcji wagi ciała, ale innym ważnym elementem jest zdrowe odżywianie.

Jak schudnąć zdrowo

  • Białka – Dzięki odpowiedniej ilości białek będziesz w stanie zdrowo i trwale chudnąć, ponieważ mogą one zacząć spalać tłuszcz na kilka sposobów. Pokarmy o wyższej zawartości białka będą bardziej sycić przez dłuższy czas.
  • Kofeina i ekstrakt z zielonej herbaty – Kofeina pomaga uwolnić epinefrynę i rozpoczyna rozpad tłuszczów zgromadzonych w organizmie. Kilka godzin po spożyciu znacznie zwiększa termogenezę, co oznacza spalanie kalorii oraz generowanie energii i ciepła. 
  • L-Karnityna - Aminokwas ten pełni funkcję transportera kwasów tłuszczowych do mięśni, gdzie są one spalane podczas wysiłku i generują energię. Potrzebujemy go, aby móc wydajnie metabolizować tłuszcze. 
  • Chrom –  pierwiastek śladowy i wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania insuliny, hormonu ważnego w przemianie pożywienia w energię. Organizm potrzebuje go również do przechowywania węglowodanów, tłuszczów i białek. Badania potwierdzają, że zmniejsza uczucie głodu, pozwala spalić więcej kalorii oraz pomaga budować i utrzymywać masę mięśniową.
  • Korzeń Yucca – starożytna roślina popularna wśród Indian, rośnie w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jest to bardzo pożywny pokarm, zawiera dużo błonnika, potasu, choliny i witaminy C. 
  • Chitozan – to właściwie cukier z twardych zewnętrznych warstw homara, kraba i krewetek. Według nowych badań może wiązać tłuszcze oraz cholesterol i zapobiegać ich wchłanianiu w organizmie. Jeśli urządzasz rodzinną uroczystość i nie chcesz zakłócać swojej diety, chitozan pomoże Ci skutecznie wyeliminować tłuszcze z organizmu.