
Aminokwasy / BCAA
Aminokwasy są podstawowym budulcem białek i mięśni. Nie zawsze otrzymujemy je w wystarczającej ilości z diety, dlatego dobrze jest stosować je w postaci suplementów diety. Powinny być szczególnie poszukiwane przez tych, którzy chcą uzyskać dobrej jakości masę mięśniową, ale nadają się również w czasie diety. Zaletą jest to, że ich przyjmowanie nie obciąża układu pokarmowego.
Ich działanie?
- zwiększąją wydolność fizyczną,
- wspomagają wytrzymałość i odporność na zmęczenie,
- chronią mięśnie przed rozpadem białek mięśniowych,
- pozwalają zwiększyć naturalną produkcję hormonu wzrostu i kreatyny,
- regenerują uszkodzone tkanki mięśniowe (ale także kości, włosy, skórę),
- pozytywnie wpływają na pracę narządów, ścięgien, gruczołów i tętnic,
- pomagają rozbić tkankę tłuszczową.
Aminokwasy dzielą się na dwie podstawowe grupy – aminokwasy egzogenne (EAA) i aminokwasy nieesencjalne.
1. Aminokwasy egzogenne
Najczęściej sprzedawane aminokwasy egzogenne to aminokwasy rozgałęzione, określane również skrótem BCAA (nazwa w j. angielskim Branched-chain Amino Acid, w tłumaczeniu na język polski: Aminokwas rozgałęziony). Należą do nich trzy z ośmiu niezbędnych aminokwasów, leucyna, izoleucyna i walina, które odgrywają ważną rolę w produkcji białka, ochronie mięśni i regeneracji. Inne niezbędne aminokwasy to arginina, lizyna, metionina, tauryna i tryptofan. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać niezbędnych aminokwasów, dlatego musimy je przyswajać z pożywienia lub suplementów diety.
- Leucyna jest najsilniejszym aktywatorem białka w procesie anabolicznym, zapobiega rozpadowi włókien mięśniowych, obniża poziom glukozy we krwi.
- Izoleucyna zwiększa wytrzymałość fizyczną oraz wspomaga dostarczanie mięśniom niezbędnej energii. Jest potrzebny do produkcji hemoglobiny, pomaga w gojeniu i regeneracji tkanki mięśniowej.
- Walina utrzymuje równowagę substancji azotowych w organizmie, stymuluje przemianę materii oraz pomaga w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Podczas treningu mięśnie zużywają własne BCAA i przekształcają je w energię. Przyjmowanie BCAA przed treningiem to dostarczenie organizmowi niezbędnego źródła energii, a tym samym zapobieganie uszkodzeniom mięśni. Przyjmowanie BCAA po treningu (siły lub wytrzymałości) pomaga w budowaniu przyrostu mięśni.
2. Aminokwasy endogenne
Chociaż organizm może samodzielnie pozyskiwać nieistotne aminokwasy w razie potrzeby, nie należy lekceważyć ich spożycia w postaci suplementów diety. Odgrywają ważną rolę w niezbilansowanej diecie, odchudzaniu, wzmożonym wysiłku fizycznym czy stresie. Polecamy tutaj alaninę, cysteinę, glutaminę, karnitynę i tyrozynę.
Gdy organizmowi brakuje aminokwasów, produkcja białka jest osłabiona, metabolizm zaczyna funkcjonować w trybie ograniczonym, co objawia się problemami z nadwagą, zmęczeniem, zaburzeniami snu, wahaniami nastroju, wypadaniem włosów, problemami skórnymi, wysokim ciśnieniem krwi.