Orzeźwienie i białko? Koniecznie wypróbuj nowy JUICY PROTEIN Więcej na...

Kreatyny

Czy potrzebujesz zwiększyć swoją wydajność? Idealnym rozwiązaniem jest kreatyna, która odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii mięśniom. To kreatyna naładuje Cię "nową energią". Dzięki temu będziesz mógł trenować dłużej i intensywniej niż dotychczas. Jest to substancja normalnie występująca w komórkach mięśniowych. Podczas podnoszenia ciężarów i intensywnych ćwiczeń pomaga mięśniom wytwarzać energię. Kreatyna pod względem składu chemicznego przypomina aminokwasy, organizm jest w stanie ją wytworzyć samodzielnie, jednak w ograniczonych ilościach. Oprócz poprawy możliwości fizycznych, pomaga w regeneracji mięśni i zwiększa produkcję hormonów anabolicznych.

Można łączyć oba rodzaje produktów, zwiększy to ich wchłanialność i skuteczność. Idealnie jest przyjmować rano, przed treningiem oraz po treningu. W połączeniu z odpowiednim programem wzmacniającym i niezbędną dawką dyscypliny, uzyskany efekt będzie widoczny już wkrótce.

Co to jest kreatyna?

Jest substancją organiczną utworzoną z aminokwasów, które są syntetyzowane w wątrobie, nerkach i trzustce. Jest ważnym źródłem energii dla mięśni, zwłaszcza podczas krótkotrwałych i intensywnych ćwiczeń, takich jak trening z dużymi ciężarami i krótkie serie wyczynów sportowych. Należy pamiętać, że najlepsza kreatyna = czysta kreatyna.

Dla kogo jest odpowiednia?

  • Dla sportowców wykonujących bardzo intensywne ćwiczenia
  • Podczas uprawiania takich sportów jak kulturystyka, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, sprint, crossfit
  • Dla osób o wytężonej pracy umysłowej
  • Dla uczniów potrzebujących natychmiastowej koncentracji
  • Dla osób starszych w celu poprawy ogólnej witalności organizmu i funkcjonowania mózgu

Monohydrat kreatyny

Jest to najczęściej stosowana forma kreatyny w suplementach, posiadająca zdolność zwiększania zapasów kreatyny w mięśniach. Ten wzrost zapasów kreatyny może prowadzić do poprawy wydajności podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności i zwiększyć zdolność mięśni do regeneracji po treningu.

Skuteczna dawka kreatyny to 5 gramów w jednej dawce:

  • Faza początkowa: 5 g kreatyny 4-5 razy dziennie przez pierwszy tydzień. Celem tej fazy jest maksymalne nasycenie mięśni kreatyną
  • Faza podtrzymująca: 5 g kreatyny 1-2 razy dziennie przez 4-6 tygodni

Najlepiej przyjmować kreatynę na czczo z napojem węglowodanowym (cukry są ważne w transporcie kreatyny do komórek), przed treningiem oraz przed snem.

Do czego służy kreatyna?:

  • może wpływać na wzrost masy mięśniowej poprzez zwiększenie objętości komórek i promowanie syntezy białek
  • może również poprawić regenerację mięśni i skrócić czas potrzebny na regenerację mięśni po wysiłku.

Stosując kreatynę należy pamiętać, że może ona powodować zatrzymanie wody w organizmie, co może skutkować niewielkim przyrostem masy ciała. Dlatego ważne jest, aby uzupełniać kreatynę odpowiednią ilością wody i konsultować jej stosowanie ze specjalistą, zwłaszcza jeśli masz problemy zdrowotne lub zażywasz inne leki.