Hemoroidy, popularnie zwane „złotą żyłą”, podobne do żylaków
Hemoroidy, popularnie zwane „złotą żyłą”, podobne do żylaków

Hemoroidy, popularnie zwane „złotą żyłą”, podobne do żylaków

Hemoroidy, popularnie zwane „złotą żyłą”, podobne do żylaków

Nikt nie chce rozmawiać o hemoroidach i nawet przyznać że ma taki problem. Ale czy wiesz, że jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie? Szacuje się, że co trzecia osoba w Europie cierpi na hemoroidy.

Obsah

Powyżej 50 roku życia co druga osoba zmaga się z hemoroidami. Hemoroidy są również nazywane „żylakami odbytu”. Stwierdzono, że większość pacjentów z hemoroidami ma również przewlekłą chorobę żylną znaną jako żylaki.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to poszerzone sploty żylne i tętniczo-żylne w okolicy odbytu lub kanału odbytu i końcowej części odbytnicy. 

Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się i wypełniają krwią, co boleśnie wpływa na komfort pobytu w toalecie. 

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy powstają w przypadku zwiększonego wzrostu ciśnienia krwi w żyłach i naczyniach krwionośnych znajdujących się w kanale odbytu.

Ściana naczyń krwionośnych słabnie. Tym zmianom może towarzyszyć bolesność przy myciu odbytu oraz podcieraniu – to jasne sygnały zmian chorobowych.

Hemoroidy – rodzaje i towarzyszące im objawy

Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidówwewnętrzne i zewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne są najczęstszym typem. Mają postać wybrzuszenia znajdującego się pod skórą, w okolicy odbytu.

Stopień zaawansowania hemoroidów wewnętrznych można zakwalifikować na podstawie stopnia od 1 do 4:

  • Hemoroidy 1 stopnia - hemoroidy  niewypadające, czyli takie, które są jedynie widocznymi naczyniami krwionośnymi.
  • Hemoroidy 2 stopnia - hemoroidy wypadają w momencie parcia, ale mogą się samoistnie cofać.
  • Hemoroidy 3 stopnia - hemoroidy wypadają przy parciu, ale które da się włożyć samemu, przy pomocy palca.
  • Hemoroidy 4 stopnia - hemoroidy utrzymują się na zewnątrz i prowadzą do zakrzepów. Często towarzyszy im stan zapalny i obrzęk. Krew wewnątrz tych hemoroidów może krzepnąć, a grudki mogą być bardzo bolesne.

Hemoroidy zewnętrzne występują w skórze wokół odbytu i dlatego są widoczne. Mogą swędzieć i być bolesne, a też pękać i krwawić.

Kiedy skrzep krwi tworzy się w zewnętrznym hemoroidzie (hemoroid zakrzepowy), może to prowadzić do silnego, uporczywego bólu. Zwykle ma kolor ciemnoniebieski.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy zwykle powstają, gdy istnieje zbyt duży nacisk na żyły wokół odbytu. W większości przypadków jest to połączenie kilku niepożądanych czynników jednocześnie.

Czynniki, które mogą powodować hemoroidy to:

  • Ciąża. Wzrost płodu zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, które uciska na żyły miednicy. Hemoroidy są również często spowodowane zmianami hormonalnymi podczas ciąży. Mogą wystąpić nawet u 35% kobiet w ciąży. Pojawiają się częściej u kobiet po porodzie.
  • Ściany naczyń krwionośnych osłabiają się wraz z wiekiem, ale również młodzi ludzie, którzy na przykład spędzają zbyt dużo czasu siedząc w toalecie z telefonem komórkowym mogą mieć problem hemoroidów. 
  • Częste zaparcia i częste biegunki powodują zarówno mechaniczne podrażnienie odbytu, jak i w niektórych przypadkach także drobne pęknięcia w odbycie. Powstawanie hemoroidów zwiększa również nacisk na stolec podczas zaparć.
  • Genetyka - wrodzone osłabienie ściany naczynia.
  • Zapalenie, infekcje i przeziębienie powodują osłabienie ściany naczynia przez proces zapalny, a następnie powstawanie hemoroidów.
  • Siedzący tryb pracy/brak ruchu. Siedzenie lub stanie przez kilka godzin może powodować gromadzenie się krwi w okolicy odbytu, zwiększając ciśnienie w żyłach. Dlatego siedzący tryb życia lub praca wymagająca długotrwałego siedzenia lub stania może prowadzić do większego ryzyka rozwoju hemoroidów.
  • Czynniki psychologiczne (napięcie, stres).
  • Podnoszenie ciężkich ładunków wywiera duży nacisk na narządy wewnętrzne i żyły w odbycie.
  • Dieta uboga w błonnik.
  • Otyłość – Otyłość zwiększa ryzyko powiększonych hemoroidów. 
  • Jazda na rowerze – podczas jazdy na rowerze dochodzi do powtarzających się podrażnień skóry w okolicy odbytu, co może skutkować uszkodzeniem, obrzękiem i pieczeniem zewnętrznych hemoroidów.

Objawy hemoroidów?

Wiele osób nie doświadcza żadnych objawów lub tylko bardzo łagodne, które ustępują po kilku dniach. Zwłaszcza w przypadku hemoroidów wewnętrznych możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że je masz. Dla innych osób hemoroidy są bardziej bolesne.

Do najczęstszych objawów należą:

  • Jasnoczerwona krew na papierze toaletowym lub w stolcu.
  • Wypadanie hemoroidów.
  • Swędzenie, pieczenie w odbycie.
  • Dyskomfort, ból w okolicy odbytu, szczególnie podczas siedzenia i wypróżniania.
  • Uczucie niedostatecznego opróżniania.
  • Obrzęk lub twardy, delikatny guzek wokół odbytu.

Przebieg choroby:

  • Ciężkie krwawienie, które w fazie przewlekłej może powodować niedokrwistość hiposyderemiczną z powodu braku erytrocytów i hemoglobiny. Anemia jest przyczyną ogólnego osłabienia, złego samopoczucia, zwiększonego zmęczenia, senności, bladości, zawrotów głowy i częstych duszności po niewielkiej aktywności fizycznej.
  • Zakrzepica (tworzenie się skrzepów krwi) - występuje przy trwałym wypadaniu hemoroidów. Pacjenci z zakrzepicą hemoroidalną odczuwają ból, którego intensywność uniemożliwia im normalne czynności, takie jak siedzenie i wypróżnianie.
  • Infekcja powoduje bolesny stan zapalny, któremu towarzyszą wysokie temperatury powyżej 38°C.

Jak leczyć hemoroidy?

W większości przypadków objawy choroby są łagodne, ale czasami wymagają interwencji chirurgicznej. Łagodny ból, obrzęk i stan zapalny hemoroidów często można złagodzić za pomocą domowych metod leczenia, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni lub tygodni. Jeśli ulga nie pojawi się, konieczna jest wizyta u lekarza.

Najlepszym sposobem zapobiegania hemoroidom jest spożywanie zdrowej diety z dużą zawartością błonnika, dostosowanie reżimu picia (picie 1,5-2 litrów płynów dziennie) i regularne ćwiczenia. Aktywność fizyczna wspomaga motorykę przewodu pokarmowego i zmniejsza zaparcia. Jeśli masz siedzącą pracę, staraj się wstawać w regularnych odstępach czasu.

Dużą rolę odgrywa również higiena intymna, dzięki czemu w przypadku już powstałej „złotej żyłki” czystość zapobiega występowaniu infekcji. Na hemoroidy warto stosować chusteczki z oczarem wirginijskim, które likwidują swędzenie i obrzęk.

Polecamy letnie kąpiele nasiadowe trwające od 10 do 15 minut, powtarzane 2 do 3 razy dziennie. Kąpiele Sitz łagodzą swędzenie i podrażnienia. Stosuje się wywar z kory dębu, który ma silne działanie ściągające i przeciwzapalne. Stosowany jest również rzepak i rumianek. Działają przeciwzapalnie i przyspieszają gojenie się hemoroidów.

Kremy na hemoroidy i leki zawierające miejscowy środek znieczulający mogą tymczasowo złagodzić ból, obrzęk i swędzenie. Działają przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie.

Podczas leczenia hemoroidów należy unikać siedzącego trybu życia. Jeśli masz siedzącą pracę, warto zaopatrzyć się w specjalną wkładkę - anatomicznie wyprofilowane siedzisko z otworem pod pośladkiem. Zaleca się również skrócenie czasu korzystania z toalety.

Odpowiednie są venotonics (wzmacniają ściany naczyń i poprawiają elastyczność naczyń) lub bioflawonoidy (regenerują naczynia i działają przeciwzapalnie).

Błonnik naturalny w Belly Phyto Detox

Zwiększenie ilości błonnika w diecie jest jednym z najlepszych sposobów na zmiękczenie stolca. Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi około 25 do 30 g dziennie. Zawartość 30 g błonnika występuje naturalnie w np. 7 jabłkach, 5 gruszkach, 8 pomarańczach, 2 awokado czy 10 małych ziemniakach.

Jeśli trudno Ci przestrzegać zalecanej dziennej dawki błonnika w diecie, uzupełnij ją poprzez odżywki. Polecamy napój pełen błonnika i naturalnych ekstraktów roślinnych Belly Fyto Detox może być idealnym wyborem. Jedna porcja zawiera aż 6,5 g błonnika, co stanowi 1/4 zalecanej dziennej porcji. Regularne stosowanie może regulować wypróżnienia, zmniejszając ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Napój pełen błonnika i naturalnych ekstraktów roślinnych

Źródło: KOMPAVA

Belly Fyto Detox zawiera 100% naturalną roślinną mieszankę rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Przyczynia się do usuwania  złogów z wewnętrznej błony śluzowej jelit, które powstały w wyniku niezdrowego trybu życia, oczyszczając tym samym jelita. Korzystnie wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu oraz regulację poziomu cukru we krwi.

Jego wyjątkowość polega na tym, że został wzbogacony o unikalną kombinację 10 ekstraktów roślinnych, które przyczyniają się do utrzymania optymalnej mikroflory jelitowej, łagodzą błonę śluzową przewodu pokarmowego, przywracają spowolnioną perystaltykę (ruch) jelit oraz ułatwiają łatwe opróżnianie, dzięki czemu eliminują zaparcia.

Produkt Belly Fyfo Detox został opracowany we współpracy z najbardziej utytułowanym słowackim paraolimpijczykiem w sportach letnich – czterokrotnym złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich w tenisie stołowym, dwukrotnym mistrzem świata i dziesięciokrotnym mistrzem Europy

Dr. Ján Riapoš, dr.

Belly Fyto Detox zawiera:

  • Psyllium ovato (błonnik z rodziny skoroceli) – łagodzi trudności w opróżnianiu, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz hamuje chęć zjedzenia kolejnego posiłku. W przewodzie pokarmowym działa jak włókno gąbczaste, wchłaniając wodę w przewodzie pokarmowym, przyczyniając się tym samym do zwiększenia objętości i konsystencji stolca oraz szybszego pasażu jelitowego.
  • Mąka lniana - jest źródłem błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega 3, witamin z grupy B oraz minerałów wapnia, magnezu, cynku i selenu
  • Mącznica lekarska - ma pozytywny wpływ na czynność pęcherza moczowego i nerek, ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  • Lukrecja - korzystnie wpływa na błonę śluzową żołądka i jelit. Pomaga przy nadmiernej produkcji kwasu w żołądku oraz w późniejszych wrzodach żołądka i dwunastnicy. Przyspiesza perystaltykę jelit.
  • Wiąz czerwony - działa uspokajająco ze względu na wysoką zawartość substancji śluzowych, co korzystnie wpływa na podrażnioną błonę śluzową przewodu pokarmowego
  • Aloe Vera - zapewnia prawidłowy poziom cukru we krwi, korzystnie wpływa na układ odpornościowy i funkcje przewodu pokarmowego. Regeneruje, nawilża, uspokaja i odżywia komórki.
  • Rabarbar dłoniasty - oczyszcza organizm,zalecany na problemy żołądkowe.
  • Hibiscus leczniczy - łagodzi podrażnienia błon śluzowych spowodowane stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym
  • Mięta pieprzowa - korzystnie wpływa na trawienie i wzdęcia, ma silne właściwości antybakteryjne oraz ma pozytywny wpływ na samopoczucie i radzi sobie ze stresem
  • Lucerna siewna - wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, korzystnie wpływa na wypróżnienia, wzdęcia, skurcze oraz łagodzi objawy menopauzy.
  • Koper włoski - wspomaga pracę jelit oraz przeciwdziała wzdęciom, korzystnie wpływa na opróżnianie
  • Papaya – enzym promujący rozpad białek w jelicie cienkim i lepsze wykorzystanie pokarmu
  • Witamina E – chroni komórki przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym
  • Witaminy B1, B2, B6, B12 - uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu energetycznego
  • Witamina C (kwas askorbinowy) - Przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i wyczerpania.

 Venadom na naczynia krwionośne

Badania wykazały, że niektóre flawonoidy mogą również wzmacniać żyły, a tym samym zmniejszać ryzyko wystąpienia hemoroidów. Do tych flawonoidów należy diosmina i hesperydyna, których mikronizowana postać zawarta jest w odżywce naczyniowej w postaci orzeźwiającego napoju Venadom. Ich największe znaczenie polega na tym, że blokują odczyn zapalny w zastawkach żylnych i ścianach naczyń, przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszają wielkość złogów w naczyniach, zwiększają ich odporność oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia żylaki, hemoroidy i stany zakrzepowe.

Napój na zdrowe i elastyczne naczynia krwionośne zawiera 9 skutecznych substancji

Źródło: KOMPAVA

Do innych ważnych składników, które zawiera Venadom należą:

  • kolagen typu I, który zapewnia elastyczność, integralność i wytrzymałość ściany naczyń oraz zmniejsza ryzyko powstawania żylaków i pajączków.
  • Elastyczność i wytrzymałość naczynek zapewnia również ekstrakt z bambusa, który zawiera aż 70% krzemu. Krzem wspomaga tworzenie kolagenu i elastyny, zapewniając tym samym elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Enzym roślinny bromelaina, zwany także „ekstraktem z ananasa”, bierze udział w drożności naczyń krwionośnych i usuwaniu złogów z naczyń krwionośnych. Oczyszcza naczynia krwionośne z niepożądanych złogów, rozkłada fibrynę we krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca, nadciśnienia i innych chorób naczyniowych. Bromelaina jest również bardzo silnym przeciwutleniaczem.
  • Aminokwas L-arginina wykazuje również zdolność do poprawy drożności naczyń krwionośnych i ukrwienia w naczyniach. Z L-argininy w naczyniach krwionośnych powstaje tlenek azotu. Cząsteczka ta bierze udział w zmniejszaniu ryzyka rozwoju poważnych chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość.
  • Venadom zawiera również skuteczne przeciwutleniacze dla zdrowia naczyń, takie jak witamina C, beta-karoten i ekstrakt z zielonej herbaty, które działają jako ochrona przed stresem oksydacyjnym.