Co może się kryć za ciągłym zmęczeniem
Co może się kryć za ciągłym zmęczeniem

Co może się kryć za ciągłym zmęczeniem

Co może się kryć za ciągłym zmęczeniem

Znajdziemy przyczynę i zaproponujemy rozwiązanie

Obsah

Zmęczenie to termin używany do opisania ogólnego uczucia wyczerpania lub braku energii. Kiedy odczuwamy zmęczenie, które może być problemem zdrowotnym, odczuwamy również spadek motywacji, koncentracji i energii do wykonywania jakiejkolwiek aktywności.

Jeśli zmęczenie nie znika nawet po wystarczającym odpoczynku, ale nadal się utrzymuje, nie warto bagatelizować tego stanu. Oprócz problemów fizycznych uczucie zmęczenia jest ściśle związane ze zdrowiem psychicznym, którego również nie należy lekceważyć. Bardzo często jest to połączenie kilku czynników, które w dłuższej perspektywie mają niepożądany wpływ na organizm ludzki.

Krew jest jednym z najrzadszych płynów i jest odzwierciedleniem naszego środowiska wewnętrznego. Jego analiza jest podstawowym warunkiem prawidłowej i terminowej diagnozy niektórych chorób i problemów. Krew jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu i składników odżywczych do wszystkich narządów, dzięki czemu mogą one prawidłowo funkcjonować. Podobnie jak mięśnie, krew i wszystkie elementy krwi – krwinki czerwone, krwinki białe, płytki krwi – potrzebują „pożywienia” do wzrostu i funkcjonowania.

Diagnostyka żywej kropli krwi oznacza, że ​​krew jest analizowana pod mikroskopem zaraz po pobraniu z palca. Próbka krwi nie jest nigdzie wysyłana, ale analizowana bezpośrednio przy pacjencie, dzięki czemu można obserwować aktualny stan organizmu.

Czerwone krwinki to komórki w kształcie dysku, które zawierają w środku substancję białkową zwaną hemoglobiną, która przenosi tlen. Żelazo jest częścią hemoglobiny, co wyjaśnia, dlaczego krew ma “metaliczny” smak. Niedobór żelaza jest jedną z najbardziej znanych anemii i może być pierwszą przyczyną ciągłego zmęczenia. Zmęczeniu spowodowanym niedoborem tego minerału często towarzyszy złe samopoczucie, bóle głowy i bladość skóry. Chociaż dotyka głównie kobiet, mężczyźni również wyjątkowo mogą cierpieć z powodu niedoboru żelaza. Problemem jest mała podaż żelaza w diecie lub jego niedostateczne wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Laktoferyna to bardzo rzadkie białko pozyskiwane z siary krowiej, znane ze swojego działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego. Zapewnia prawidłową gospodarkę żelazem w organizmie człowieka, dzięki czemu jest dobrym pomocnikiem dla osób cierpiących na anemię.

Krew - kiedy możemy mieć obawy

Zmęczenie jest objawem niespecyficznym, ponieważ może wskazywać na wiele przyczyn lub stanów:

  • brak snu
  • nadmierna aktywność mięśni
  • przewlekłe procesy zapalne
  • infekcje bakteryjne i wirusowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • problemy psychiczne i lękowe
  • częste zaburzenia cyklu czuwania i snu
  • nadmierne spożycie alkoholu lub kofeiny

Przy częstym uczuciu zmęczenia ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie jest to naturalny stan organizmu. Uważają je za coś normalnego, w końcu każdy od czasu do czasu czuje się zmęczony.

Przewlekłe (długotrwałe) zmęczenie jest wypadkową kilku czynników, które negatywnie wpływają na organizm. Podobnie było w przypadku kobiety, u której zdiagnozowano żywą kroplę krwi, ponieważ od dłuższego czasu źle się czuła:

Nadmierny stres, nieregularna dieta, duże obciążenie fizyczne, zły sen, niedostateczne spożycie płynów i problemy z nerkami stanowią duże obciążenie dla organizmu.

Diagnostyka i rozwiązanie problemu

Pierwszy odbiór krwi - wrzesień 2021

Podczas odwodnienia, wyczerpania i braku równowagi organizmu, krwinki czerwone tworzą tzw. roll form (rysunek 1). Są to formacje, które powstają, gdy krwinki czerwone „sklejają się” ze sobą, co znacznie zmniejsza ich zdolność wiązania tlenu, zwiększa prawdopodobieństwo zmęczenia, słabego dotlenienia narządów, a także bardzo łatwo się dusi. Jeśli taki stan jest również związany ze zmniejszoną drożnością naczyń, może to oznaczać długoterminowe ryzyko zawału serca lub innej choroby sercowo-naczyniowej.

Rysunek 1: Pierwsze pobranie krwi: wrzesień 2021 r

Zalecenia w tym przypadku obejmują kompleks zmian poprawiających ogólny obraz krwi:

  • Regularna dieta bogata w makroskładniki (białka, tłuszcze, węglowodany) i mikroelementy (witaminy, minerały);
  •  reżim picia;
  • wprowadzenie regularnego snu, odpoczynku, zarządzania czasem;
  • aktywność fizyczna co najmniej 3 razy w tygodniu, codzienne krótkie spacery;
  • stosowanie suplementów diety.

Dieta uboga w podstawowe składniki odżywcze osłabia cały organizm i nie dostarcza energii niezbędnej do funkcjonowania podstawowej przemiany materii. Substancje mineralne zwane elektrolitami, takie jak sód, potas, chlor, wapń, magnez czy fosfor, zapewniają prawidłową gospodarkę wodną organizmu.

Dlatego oprócz czystej wody pitnej zaleca się przyjmowanie płynów bogatych w minerały w celu uzyskania wysokiej jakości nawodnienia. Odwodnienie może powodować spadek ciśnienia krwi, więc jeśli nie przestrzegamy reżimu picia możemy być bardziej podatni na bóle głowy lub migreny.

Napój hipotoniczny Hypofit służy do natychmiastowego nawodnienia organizmu. Większości osób picie napojów jonowych kojarzy się ze sportem, ale ich spożywanie jest również zalecane w ramach normalnego reżimu picia w ciągu dnia, czy to w pracy lub w domu. W sumie wskazane jest przyjmowanie 2,5-3 l wody dziennie. Dla niezbędnego uzupełnienia płynów, witamin i minerałów polecamy napój Hypofit, optymalnie 2 x 6 g dziennie.

Ponadto zwiększone zmęczenie jest ściśle związane z niskim poziomem glutaminy w osoczu krwi. Glutamina jest aminokwasem, który organizm może wytworzyć sam w określonych warunkach. Jeśli organizmowi brakuje zrównoważonej pod względem odżywczym diety i wystarczającego odpoczynku, mechanizm ten może zawieść.

Glutamina jest niezbędna dla funkcjonowania układu odpornościowego i jest kluczową substancją dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zapewnia wystarczającą produkcję kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) oraz może zwiększać poziom tryptofanu w mózgu, co w dużym stopniu zapewnia  lepszy sen i uspokojenie zestresowanego układu nerwowego. Dawkę glutaminy ustalamy na 5 g rano i 5 g wieczorem przez co najmniej 1 miesiąc. Oczywiście dawkę można dostosować w zależności od indywidualnych wyników.

Jak zmienia się obraz krwi - listopad 2021

Kontrola morfologii krwi jest zwykle przeprowadzana 2-3 miesiące po pierwszej diagnozie. Wszystko zależy od stanu wyjściowego organizmu i stosowania się do zaleceń, które są „przepisane” pacjentowi na początku. Ze względu na zdyscyplinowanie pacjentki już po 2 miesiącach wykonaliśmy kontrolę w celu zweryfikowania efektu stosowania odżywek i zmiany stylu życia.

Rysunek 2: Drugie pobieranie krwi: listopad/2021 r

Na tej podstawie można podjąć dalsze niezbędne kroki, ponieważ dokładnie wiemy, czego organizm aktualnie potrzebuje.

Po pobraniu kropli krwi widać, że krwinki czerwone nie tworzą już iloform, co przełożyło się na zmniejszenie zmęczenia u pacjentki. Jednak obraz krwi nadal nie jest idealny, organizmowi brakuje podstawowych składników odżywczych, które należy stale uzupełniać. Ponadto stres odpowiada również za obniżenie poziomu niektórych witamin i minerałów.

Nadal zalecana była suplementacja glutaminy i Hypofit. W celu odżywienia i prawidłowego dojrzewania krwinek czerwonych sugerowaliśmy suplementację szczególnie ważnych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz B - kompleks.

Ryc. 3: Trzecie pobranie krwi – roczna obserwacja: listopad/2022 r

B-kompleks zawiera między innymi witaminę B9 i B12, które są niezbędne do dojrzewania i prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek oraz witaminę B6, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

Jak powinien wyglądać obraz krwi - listopad 2022

U zdrowej osoby krwinki czerwone są okrągłymi, wolnostojącymi komórkami o regularnym kształcie, bez tworzenia grudek lub skrzepów. Na zdjęciu (Zdj. 3) morfologii krwi widać, jak odpowiedni styl życia, dieta i suplementy diety mogą pomóc ciału wyglądać i czuć się lepiej.

Zalecamy powtórne pobranie krwi nawet po kilku miesiącach od pierwszego rozpoznania, ponieważ wtedy najlepiej zamanifestuje się efekt wprowadzonych zmian w organizmie. Należy wziąć pod uwagę, że im dłużej zaniedbujesz swoje zdrowie, tym dłużej Twój organizm będzie potrzebował „powrotu do normy”.

Zmęczenie jest częstym objawem wielu problemów zdrowotnych, których nasilenie waha się od łagodnego do ciężkiego. Nie mylmy zwykłej senności ze zmęczeniem, bo to nie to samo. Zmęczenie nie powinno być częścią codziennego życia. Jeśli dana osoba odczuwa to częściej, zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy i poszukiwanie przyczyny, która powoduje nieustanne zmęczenie.

Literatura

  1. Coqueiro AY, Rogero MM, Tirapegui J. Glutamine as an Anti-Fatigue Amino Acid in Sports Nutrition. Nutrients. 2019 Apr 17;11(4):863. doi: 10.3390/nu11040863. PMID: 30999561; PMCID: PMC6520936.
  2. David Rowbottom, David Keast, Zhukov Pervan, Carmel Goodman, Chotoo Bhagat, Byron Kakulas & Alan Morton (1998) The Role of Glutamine in the Aetiology of the Chronic Fatigue Syndrome, Journal of Chronic Fatigue Syndrome, 4:2, 3-22, DOI: 10.1300/J092v04n02_02
  3. Roncal-Jimenez C, Lanaspa MA, Jensen T, Sanchez-Lozada LG, Johnson RJ. Mechanisms by Which Dehydration May Lead to Chronic Kidney Disease. Ann Nutr Metab. 2015;66 Suppl 3:10-3. doi: 10.1159/000381239. Epub 2015 Jun 18. PMID: 26088040.
  4. https://www.healthline.com/health/fatigue#when-to-see-a-doctor
  5. https://www.healthline.com/health/dehydration-and-blood-pressure#low-blood-pressure
  6. https://sa1s3.patientpop.com/assets/docs/262250.pdf