Budzisz się bez energii? Możesz cierpieć na chroniczne zmęczenie
Budzisz się bez energii? Możesz cierpieć na chroniczne zmęczenie

Budzisz się bez energii? Możesz cierpieć na chroniczne zmęczenie

Budzisz się bez energii? Możesz cierpieć na chroniczne zmęczenie

Dzisiejszy nerwowy tryb życia prowadzi oczywiście do zmęczenia. Jak możemy z powodzeniem „walczyć” z nim za pomocą różnych substancji?

Dzisiejsze czasy, charakteryzują się ciągłym pędem do tworzenia lepszych warunków życia i, oczywiście, związanymi z tym rosnącymi wymaganiami dotyczącymi sprawności umysłowej i fizycznej,które często prowadzą do zmęczenia. Jeśli cierpimy na brak energii, sama przyczyna może być nie tylko fizyczna, ale także psychiczna.

Wielu chorobom psychicznym towarzyszy uczucie zmęczenia, wyczerpania, utrata koncentracji czy zaburzenia pamięci. Zaburzenia snu nocnego i następująca po nich bezsenność to najczęstsze objawy depresji i lęku.

Zmęczenie fizyczne i psychiczne najczęściej występuje w połączeniu i objawiają  się w sferze uczuciowej, umysłowej, emocjonalnej i motorycznej, a także w procesach psychicznych.

Samo zmęczenie jest mechanizmem obronnym, który chroni nas przed przeciążeniem organizmu, prowadzącym do zaburzenia wielu ważnych funkcji życiowych. W niektórych przypadkach może jednak nie chodzić tylko o zmęczenie i wyczerpanie, ale dziś coraz ważniejsze stają się takie pojęcia, jak chroniczne zmęczenie czy syndrom chronicznego zmęczenia.

Chroniczne zmęczenie

Każdy z nas zakłada, że ​​z nowym dniem nadejdzie nowa dawka energii. Jednak nie zawsze jest to regułą. W przypadku chronicznego zmęczenia występuje stan, w którym nawet sen nie uzupełnia deficytu energetycznego, a tym samym nie następuje późniejsza regeneracja sił. Więc budzimy się tak samo zmęczeni, jak przed spaniem.

žena. ktorá leží v posteli a nemôže zaspať

Często zdarza się, że od czasu do czasu odczuwamy uczucie porannego zmęczenia i nie przywiązujemy do niego zbytniej wagi. Prawdopodobnie nasz sen był po prostu za krótki lub po prostu nie daliśmy ciału wystarczającej wygody w postaci odpowiedniej pozycji,a może nasz organizm właśnie zmaga się z początkiem choroby. W przypadku zmęczenia długotrwałego, trwającego dłużej niż 6 miesięcy i występującego nawet przy niewielkim obciążeniu organizmu, należy poszukać uzasadnienia jego wystąpienia.

Najczęstsze przyczyny to:

  • pokonanie długotrwałej i trudnej choroby,
  • długotrwałe obciążenie organizmu – przeciążenie organizmu,
  • osoba nie jest w stanie - zapewnić ciału odpoczynek i relaks,
  • odwodnienie organizmu,
  • nieodpowiednie rozłożenie stresu fizycznego i psychicznego w ciągu dnia.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS-Chronic fatque syndrom)

Jest to choroba charakteryzująca się występowaniem nienormalnego i uporczywego zmęczenia, które pojawia się nawet po wykonaniu normalnej, prostej czynności. Jednak zmęczeniu towarzyszą inne objawy.

Kluczowe przejawy obejmują:

  • spadek wydajności,
  • zmniejszenie koncentracji na aktywności,
  • zmniejszenie możliwości pamięci,
  • bóle mięśni i stawów,
  • sen, który nie jest źródłem odpoczynku,
  • zwiększona wrażliwość na światło i zaburzenia widzenia,
  • drażliwość, uczucie wewnętrznego niepokoju.

Inne rzadziej występujące objawy:

  • podwyższona temperatura ciała z towarzyszącym bólem mięśniowo-szkieletowym,
  • bolesne węzły chłonne na szyi i pod pachami,
  • zmiany w trawieniu,
  • wysypki skórne lub różne egzemy.

Zjawiska wywołujące początek zespołu (CFS) nie są jednoznacznie określone, ale zakłada się, że jego genezę stymulują m.in. nieleczone infekcje, długotrwałe skutki stresu lub chemikaliów (w wodzie pitnej, powietrzu, ...).

Jak "zatriumfować" w walce ze zmęczeniem?

Niektóre choroby mogą również powodować zmęczenie, dlatego zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie tego problemu. Jeśli lekarz wyeliminuje komplikacje zdrowotne, to pewne, że zmęczenie spowodowane jest nie zrównoważoną dietą lub nieodpowiednim stylem życia.

Jeśli czujesz, że dotknął Cię kryzys energetyczny, dobrze jest jak najszybciej pomyśleć o swoim obecnym stylu życia. Często wystarczy dokonać prostych, elementarnych zmian w organizacji niektórych codziennych czynności, a tym samym zyskać przewagę w walce ze zmęczeniem. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci odzyskać utracone siły:

  • Zdrowa i zbilansowana dieta – dominującym złodziejem naszej energii może być dieta, ponieważ żywność jest paliwem dla naszego organizmu. Jeśli zdecydowana większość naszej diety składa się z pokarmów, które zostały kilkakrotnie pozbawione całej harmonizującej mocy składników odżywczych i enzymów w wyniku długotrwałych procedur technologicznych, jak nasz organizm może skutecznie coś z nich skonstruować? Dostosowanie menu często nie musi być zbyt skomplikowane, wystarczą proste zmiany, aby zauważyć znaczącą poprawę. 
  • Wystarczająca ilość płynów – odwodnienie może nas naprawdę wykończyć! Minimalne spożycie płynów to około 1,5 l dziennie, a dawki należy rozłożyć równomiernie w ciągu dnia. Dlatego niesatysfakcjonujące jest wyczerpanie organizmu w ciągu dnia długotrwałym pragnieniem, a następnie wypicie większej ilości wody w krótkim czasie. Jeśli masz problem z piciem wody, możesz uzupełnić przyjmowane płyny na przykład napojami jonowymi lub po prostu przygotować napój z ziół lub owoce z wodą.
  • Świeże powietrze = najlepsze lekarstwo - przebywanie na świeżym powietrzu jest nie tylko najszybszym antydepresantem, ale wspomoże nasze myślenie, perystaltykę jelit i działanie promieni słonecznych, a także zapewni zaopatrzenie w witaminę D.
  • „Ćwiczenia fizyczne odgrywają w naszym ciele łańcuch ukrytych reakcji, które mają pozytywne skutki.” .

žena, ktorá je šťastná

Naturalni "wojownicy" przeciw zmęczeniu.

Jeżeli wykorzystaliśmy wszystkie powyższe w walce ze zmęczeniem, możemy wesprzeć nasz organizm naturalnymi suplementami energetycznymi. Substancje te są powszechnie dostępne w postaci różnych suplementów diety.

  • Magnez – ze względu na swoją zdolność do zmniejszania zmęczenia i znużenia często określany jest jako uniwersalny „stymulant”. Ma istotny udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego (prawidłowa praca mięśni, mineralizacja kości). Charakteryzuje się również doskonałymi efektami w zaburzeniach napięcia przedmiesiączkowego, napięcia mięśniowego, wysiłku umysłowego i stresu. Najlepiej wykorzystywana, a przy tym bardzo łatwo przyswajalna do krwiobiegu, to chelatowana dla organizmu forma magnezu.
  • Koenzym Q10 (ubichinon) - Laureat Nagrody Nobla za badania mechanizmu działania koenzymu Q10, Peter Mitchell, wyraźnie poleciłby go pokoleniu w średnim wieku w celu poprawy jakości życia. Z jakiego powodu? Szczególnie ze względu na jego super zdolność do rewitalizacji komórek, ochrony ich przed starzeniem się i wytwarzania energii. Wspomaga aktywność mięśni, poprawia pracę serca.
  • Żeń-szeń (Panax ginseng) – szczególnie ważne są jego składniki zwane ginsenoidami, które obniżają poziom cukru, cholesterolu i lipidów we krwi. Tak jak koenzym Q10 zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną organizmu, poprawia pamięć, koncentrację, a jednocześnie spowalnia procesy starzenia, zużycie komórek mózgowych, tak często występują one razem w różnych suplementach diety.
  • Cordyceps sinensis (gąsienica chińska) - egzotyczny grzyb będący składnikiem tradycyjnych chińskich farmaceutyków. Jest interesujący nie tylko ze względu na sposób życia – pasożytuje na larwach owadów, ale także ze względu na zdolność do utleniania wszystkich komórek w ciele, a tym samym znacząco wpływa na produkcję energii w mitochondriach. Pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia, poprawia pamięć i działa odmładzająco.


Zająć się swoim ciałem. To jedyne miejsce, w którym musisz żyć.

Jim Rohn


Zródło:

PRAŠKO, J. et al. 2006. Chronická únava : zvládaní chronického únavového syndromu. 1. vyd. Praha : Portál, 2006. 240 s. ISBN 80-7367-139-5.

KEBZA, V. – ŠOLCOVÁ I. 2003. Syndrom vyhoření. 2. vyd. Praha : Státní zdravotní ústav, 2003. 26 s. ISBN 80-7071-231-7.

SHOEBRIDGE, V. 2017. Motivačné citáty, ktoré vás zodvihnú zo sedačky. [online]. Cvičte.sk pre zdravý život, 2017 [http://fitness.cvicte.sk/fitness-1/motivacne-citaty-ktore-vas-zodvihnu-zo-sedacky].