Niedobór wapnia: na co jesteś narażony?
Niedobór wapnia: na co jesteś narażony?

Niedobór wapnia: na co jesteś narażony?

Niedobór wapnia: na co jesteś narażony?

Wapń to jeden z najważniejszych i najcenniejszych minerałów w organizmie człowieka.

Jest podstawowym budulcem kości i zębów. 99% wapnia znajduje się w tkance kostnej i zębach, reszta w tkankach miękkich i krwi.

Wapń w organizmie pełni ważne funkcje dla aktywności komórek, mięśni – skurczów mięśni, nerwów – przekazywania impulsów nerwowych i krzepnięcia krwi.

Związki wapnia wpływają na czynność serca i całego układu sercowo-naczyniowego.

W organizmie człowieka działa synergistycznie z magnezem, fosforem, witaminami D i K. Połączenie to jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania i wchłaniania. Konieczna jest regularna suplementacja wapnia, najlepiej z dietą bogatą w wapń.

Do najbogatszych źródeł wapnia naturalnie występującego w diecie należą produkty mleczne (sery twarde, mleko, twarożek, parmezan), mak, orzechy włoskie oraz orzechy laskowe i migdały.

Jak uzupełnić wapń?

Odżywki białkowe zawierają białka o wysokiej zawartości wapnia. To kazeina micelarna. Micelarne białko kazeiny jest wolno wchłanianym białkiem odpowiednim przed snem. Dodatkowo jest wzbogacony o magnez i witaminę D3 dla idealnego wykorzystania wysokiej zawartości wapnia, który jest naturalnie zawarty w tej formie białka.

Jedna dawka tego smacznego białka zawiera zalecaną dzienną dawkę wapnia – 753 mg w 1 dawce (30 g). Dla porównania - 100 g twardego sera zawiera około 830 mg wapnia. Świetna informacja dla sportowców, którzy chcą się zregenerować, jednocześnie chroniąc mięśnie i kości.

Popularny kobiecy koktajl Bodyfit zawiera całą połowę dziennej dawki wapnia – 404 mg w 1 dawce. Ten napój proteinowy został opracowany specjalnie na potrzeby kobiecego organizmu. Zawiera wysokiej jakości źródło białka o zrównoważonym spektrum aminokwasów, dodatkowo zawiera tylko 1% tłuszczu i ma niską kaloryczność (90 kcal).

Dzieci i młodzież można  zwiększyć ilość zalecanej dziennej dawki wapnia o smaczny deser truskawkowy.

Deser Jami to jeden ze zdrowych smakołyków dla dzieci od 5 lat. Swoim wyjątkowym składem i wspaniałym smakiem zadowoli nie tylko małych sportowców. Znajdziesz u nas zbilansowaną proporcję białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów, które uzupełniają składniki odżywcze niezbędne do codziennego zdrowego funkcjonowania. Oprócz witamin znajdziesz w nim również wapń z kazeiny micelarnej.

W jednej porcji truskawkowego deseru JAMI znajduje się aż 280 mg wapnia (dzienna dawka dla dzieci to 500 - 1200 mg). Przygotowanie jest bardzo proste, wystarczy wsypać  do shakera proszek , dodać wodę (alternatywnie mleko lub mleko roślinne) wymieszać i solidny deser jest gotowy  w ciągu 2 minut. Dodatkowo otrzymujesz bogaty w składniki odżywcze i bardzo smaczny budyń.

Potraviny bohaté na vápnik

Objawy niedoboru wapnia

Jeśli organizm ma długotrwały brak wapnia, zacznie pobierać go z własnych kości. Jeśli ten stan nie ulegnie zmianie, może rozwinąć się w chorobę typową dla niedoboru wapnia - osteoporozę.

Osteoporoza nazywana jest również „cichym złodziejem kości”, a jej wystąpienie jest zwykle uwarunkowane wiekiem, czynnikami metabolicznymi, genetycznymi lub różnymi chorobami wtórnymi. Może wystąpić nawet po urazowych stanach (złamania kości), zwłaszcza gdy w procesie rehabilitacji niedoceniane są odżywianie i regeneracja.

W tej chorobie bardzo ważne jest uzupełnienie wapnia dietą bogatą w wapń (opisaną powyżej). Znakomicie uzupełnia dietę w odpowiednie suplementy diety. Micelarna kazeina lub napój proteinowy Bodyfit może być smacznym zamiennikiem tabletek wapnia. Wskazane jest, aby zacząć stosować zdrowy ruch.

Jeśli organizm ma długotrwały brak wapnia, zacznie pobierać go z własnych kości.

Phytosoja Osteo to suplement diety, który dzięki zawartości minerałów i witamin pomaga w zapobieganiu i leczeniu osteoporozy. Dzięki swojemu składowi bogatemu w izoflawony (naturalne przeciwutleniacze) pomaga zapobiegać osteoporozie i ścieńczeniu kości.

Izoflawony pomagają regulować gospodarkę hormonalną organizmu kobiet w okresie menopauzy, korzystnie wpływają na serce i kości, zapobiegają rozpadowi kości oraz poprawiają ich mineralizację.

Skład Phytosoja Osteo jest również wzbogacony o witaminę D i K2 właśnie ze względu na lepsze wchłanianie wapnia.

Inne objawy niedoboru wapnia to podwyższony poziom cholesterolu, próchnica zębów, choroby zapalne, skurcze mięśni, nerwowość, zaburzenia psychiczne, zwiększona łamliwość paznokci i suchość skóry.

Oprócz długotrwałego niedoboru wapnia może wystąpić również bardziej niebezpieczne zjawisko - nagły niedobór, kiedy poziom wapnia we krwi jest niski. W tym przypadku to nie niewłaściwa dieta jest winna, ale niektóre leki lub schorzenia.

Objawy są zwykle dość ciężkie, wymagają hospitalizacji. Takie stany objawiają się mrowieniem w palcach, skurczami mięśni i drgawkami, zaburzeniami rytmu serca i utratą przytomności. Dlatego też zdecydowanie nie należy lekceważyć spożycia wapnia.

Kto powinien uważać na niedobór wapnia

Przede wszystkim są to szczególnie osoby starsze, u których masa kostna szybciej się rozpada niż się tworzy. Są też kobiety po menopauzie lub kobiety w wieku produkcyjnym, u których nie występuje miesiączka. Kolejną zagrożoną grupą są osoby cierpiące na różne nietolerancje laktozy i alergie na mleko, weganie, którzy nie przyjmują wapnia z produktów mlecznych.

Stará pani, ktorú bolí chrbát

Dzieci, młodzież u których kości wciąż rosną, mają wysokie wymagania dotyczące spożycia wapnia. Przyszłe matki muszą też wystrzegać się niedoboru wapnia, ponieważ nienarodzone dziecko pobiera wapń głównie z kości i zębów.

Zapobieganie chorobom z niedoboru wapnia

  • Przestrzegaj zalecanej dziennej dawki wapnia, która jest bezpieczna i zależy od wieku, płci i wagi. U dorosłych wynosi 800 - 1200 mg. Dla porównania - 100 g twardego sera zawiera około 830 mg wapnia. Białko micelarnej kazeiny zawiera 753 mg na dawkę (30 g).
  • Ćwiczenia pomagają budować wapń w kościach. Im więcej się ruszasz, gdy jesteś młody, tym mniej problemów będziesz miał na starość.
  • Nie zapomnij też o świeżym powietrzu i promieniach słonecznych, które wytwarzają w organizmie witaminę D, która jest niezbędna do wbudowywania wapnia do kości.