Dlaczego warto wybrać odżywkę białkową firmy Kompava? Oto powody
Dlaczego warto wybrać odżywkę białkową firmy Kompava? Oto powody

Dlaczego warto wybrać odżywkę białkową firmy Kompava? Oto powody

Dlaczego warto wybrać odżywkę białkową firmy Kompava? Oto powody

Zainteresowanie lepszymi warunkami hodowli zwierząt rośnie w ostatnich latach. Badanie przeprowadzone w 2020 roku dla Fundacji Brigitte Bardot, która koncentruje się na ochronie zwierząt, wykazało, że spośród 1009 osób, które wzięły w nim udział, większość wypowiedziała się za zakazem trzymania zwierząt w nieodpowiednich warunkach – zwłaszcza za zakazem przetrzymywania ich w budynkach zamkniętych bez dostępu do środowiska zewnętrznego. Mimo wszelkich starań, nawet w krajach Unii Europejskiej większość zwierząt trzymane są w takich warunkach... 1

Obsah

Jak walczyć z niewłaściwymi metodami chowu zwierząt?

Najlepszym sposobem jest bycie bardziej odpowiedzialnym konsumentem: spożywanie produktów wyprodukowanych z poszanowaniem środowiska i dobrostanu zwierząt!

W przypadku mleka staraj się kupować mleko tylko od odpowiedzialnych hodowców, gospodarstw i spółdzielni, najlepiej lokalnych. Krowy hodowlane powinny spędzać jak najwięcej czasu na pastwiskach trawiastych i powinny mieć zapewnione dobre warunki. Dzięki temu:

  • utrzymywany jest dobrostan zwierząt gospodarskich;
  • jest mlekiem najlepszej możliwej jakości;
  • ślad węglowy jest ograniczony, ponieważ skraca się odległość transportu mleka;
  • lokalna produkcja mleka zostaje wzmocniona, a użytki zielone zachowane.

Hodowców do takiej metody chowu należy motywować m.in. ustalając minimalną cenę za mleko, czy też premię za produkcję z hodowli na wolnym wybiegu.

Czy jakość mleka od krów karmionych trawą różni się od zwykłego mleka?

Oprócz podejścia odpowiedzialnego ekologicznie (naturalne, bez GMO) i wolnego wybiegu, ważne jest również, aby wiedzieć, że mleko jest odzwierciedleniem diety krowy, która je wyprodukowała. Badanie z 2019 r. porównujące jakość odżywczą mleka od krów z wolnego wybiegu z mlekiem od krów hodowanych w sposób konwencjonalny wykazało, że dieta krów miała bezpośredni wpływ na profil tłuszczowy mleka.2

Spójrzmy na wyniki badania - mleko od krów karmionych trawą miało następujące cechy:

  • zawierało więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a mniej nasyconych – to bardzo dobrze, bo w diecie lepiej ograniczyć spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych na rzecz nienasyconych;
  • zawierało mniej kwasów Omega-6, a więcej Omega-3 - dieta człowieka jest generalnie zbyt bogata w Omega-6 i uboga w Omega-3, dlatego zainteresowanie takim mlekiem jest duże;
  • zawierało więcej sprzężonego kwasu linolowego (CLA), którego cząsteczki pozytywnie wpływają na zdrowie – stymulują układ odpornościowy, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i cukrzycę typu II, mogą stymulować metabolizm, co zwiększa wydatek energetyczny. 3

Ekologiczne mleko najwyższej jakości od krów karmionych trawą o wysokiej wartości odżywczej znajduje się również w komponentach mlecznych produktów Kompava.

Dlaczego warto wybrać produkty białkowe firmy Kompava?

Pierwszym ważnym czynnikiem jest jakość surowców. Nie wszystkie produkty w światowym przemyśle składników mlecznych pochodzą bezpośrednio z mleka. Niektóre pochodzą z produktów ubocznych innych gałęzi przemysłu.

Można na przykład wykorzystać serwatkę z produkcji sera – jednak białka w tej serwatce są zwykle rozkładane w wyniku różnych procesów i zabiegów termicznych lub chemicznych, które mogą być przeprowadzane podczas produkcji sera. A jeśli białko zostanie zdenaturowane, może stracić część swoich właściwości bioaktywnych.

Inaczej jest w przypadku mlecznych komponentów produktów Kompava (natywne białka serwatki, kazeina micelarna, deser) – surowcem do ich produkcji jest mleko, dzięki czemu składniki są natywne i nie ulegają rozkładowi.

  1. Kazeina micelarna – otrzymywana na drodze filtracji membranowej, dzięki czemu białka w niej zawarte nie ulegają denaturacji i zachowują swoją natywną strukturę;
  2. Kazeinian – otrzymywany w procesie chemicznym denaturującym. 5

Aby zachować właściwości kazeiny, Kompava preferuje kazeinę micelarną otrzymywaną przez filtrację membranową.

ŹRÓDŁA:

[1]  IFOP, “Les Français et la condition animale,” IFOP, accessed September 28, 2020, https://www.ifop.com/publication/les-francais-et-la-condition-animale/.

[2] Mohammad Alothman et al., “The ‘Grass-Fed’ Milk Story: Understanding the Impact of Pasture Feeding on the Composition and Quality of Bovine Milk,” Foods 8, no. 8 (August 2019): 350, https://doi.org/10.3390/foods8080350.

[3] Bo Yang et al., “Review of the Roles of Conjugated Linoleic Acid in Health and Disease,” Journal of Functional Foods 15 (May 1, 2015): 314–25, https://doi.org/10.1016/j.jff.2015.03.050.

[4] Chambre d’agriculture de Bretagne, “Matière Grasse du lait : l’herbe améliore la qualité nutritionnelle des laits,” May 2009, 2.

[5] “La Caséine Micellaire,” Prodiet Fluid – la caséine micellaire dédiée aux boissons hyperprotéinées (blog), accessed September 28, 2020, https://www.prodiet-fluid.fr/la-caseine-micellaire/.