Co zrobić, gdy postanowienia noworoczne zawodzą
Co zrobić, gdy postanowienia noworoczne zawodzą

Co zrobić, gdy postanowienia noworoczne zawodzą

Co zrobić, gdy postanowienia noworoczne zawodzą

Koniec roku to czas planowania postanowień noworocznych. Istnieją badania, które pokazują, że większość ludzi przestaje osiągać swoje cele w ciągu pierwszych kilku tygodni. Czy wiesz, jak wytrwać przez cały rok?

Obsah

Postanowienia noworoczne są również związane z nowym rokiem. Ale żeby nie była to kwestia kilku tygodni czy miesięcy, dobrze jest wiedzieć, jak zdefiniować swoje postanowienia, aby były realnie osiągalne. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze słodyczy, jest więcej niż prawdopodobne, że w lutym w stresie zjesz 500 gramów czekolady naraz. Źle wyznaczony cel łatwo złamać. Jeśli twoim postanowieniem jest lepiej dbać o siebie i być zdrowym w przyszłym roku, poczujesz się znacznie lepiej, jeśli będziesz trzymał się tego postanowienia przez cały rok.

Mamy dla Ciebie kilka dobrych rad, które pomogą Ci wytrwać do końca roku:

  • Ustawiaj postanowienia ROZSĄDNIE

Sposób, aby nie osiągnąć celu, jest wyznaczenie celu nieosiągalnego. Zamiast tego spróbuj wyznaczyć cel, który jest osiągalny i realny. Nie zaczynaj od wmawiania sobie, że musisz schudnąć, zacząć uprawiać sport, zdrowo się odżywiać… Są one bardzo niejasne i przeważnie nieosiągalne. Czy wystarczy schudnąć 1kg? A raczej 5, 10 lub więcej? W takim razie niech Twoje postanowienie będzie takie: do końca marca schudnę 3 kg. Lub zamiast tego zacznę uprawiać sport, co trzeci dzień będę spacerować przez co najmniej 30 minut lub przynajmniej raz w tygodniu pójdę do centrum fitness na godzinę ćwiczeń.

Dobra rada: Wyznacz sobie rozsądny cel, który będzie jasno określony, a jego osiągnięcie będzie mierzalne (np. ilościowo, jakościowo, pod względem czasu trwania, okresowości, częstotliwości czy intensywności...).

  • Utwórz plan

Wolne dni pod koniec roku wykorzystaj na spokojne i gruntowne przemyślenie tego, co chciałbyś osiągnąć. Pomyśl nie tylko o poszczególnych celach i ich osiągalności, ale także o procedurze i czasie potrzebnym do ich osiągnięcia. Na przykład decydując się na naukę zdrowego odżywiania. Jedna sałatka warzywna miesięcznie to prawdopodobnie za mało. Ale jedna sałatka warzywna brzmi lepiej. Stwórz system i przygotuj plan. Dla niektórych członkostwo w siłowni jest również motywujące. Nie ma znaczenia, czy będzie to wersja papierowa, czy internetowa. Ważne jest, aby plan działał dla Ciebie

Dobra rada: Lepiej ustalić sobie rezerwę czasową i wcześniej osiągnąć cel, niż wyznaczać sobie termin, a potem niepotrzebnie się stresować.

"Stawiaj rozsądne postanowienia, planuj, jak je osiągniesz, motywuj się, śledź swoje postępy i nagradzaj się.“

  • Motywuj się dalej

Każdy z nas będzie miał ochotę przegapić godzinę lub dwie ćwiczeń albo zjeść kawałek ciasta. Jak sobie z tym poradzisz, zależy od Ciebie. Możesz podejść do tego racjonalnie i powiedzieć sobie, że opuszczone zajęcia zastąpisz inną aktywnością fizyczną i spalisz ten kawałek tortu podczas wielkiego sprzątania. Zwłaszcza po jednej małej porażce nie trać motywacji. Możesz także skorzystać z motywacji grupowej i poprosić o pomoc rodzinę i przyjaciół w krytycznych momentach. Albo wystarczy przypomnieć sobie, dokąd zaprowadzi Cię realizacja celu i co dzięki temu zyskasz.

Dobra rada: zapisz swoje postanowienie i trzymaj je przed sobą. Nie musi to być tylko „schudnę 5 kilogramów”, ale możesz dodać coś ekstra. Na przykład: „Schudnę 5 kilogramów i będę mogła nosić tę ładną sukienkę”.

  • Śledź swoje postępy

Śledź każdy mały sukces. Łatwiej jest trzymać się celów krótkoterminowych, a każde małe osiągnięcie pomaga utrzymać motywację. Zamiast dążyć do utraty 15 kilogramów od razu, skup się najpierw na pierwszych 5 kg w perspektywie 4-miesięcznej. To będzie rozsądna i trwała utrata wagi. Zaplanuj posiłki i prowadź dziennik żywności, aby móc pozostać na właściwej drodze. Zapisywanie osiągniętych celów i stopniowa realizacja postanowień będzie Twoim motorem motywacyjnym. Nie zapomnij chwalić się każdym sukcesem. Powiedz członkom rodziny i przyjaciołom, co osiągnąłeś. Ich uznanie i wsparcie będą twoją nagrodą. A może zainspirujesz kogoś, by dołączył do Ciebie w drodze do lepszego zdrowia.

Dobra rada: Nie zapomnij chwalić się i nagradzać za każdy osiągnięty cel, nawet częściowy.

  • Nagradzaj się

W nagrodę nie radzimy zjeść całej tabliczki czekolady od razu po miesiącu, jeśli Twoim celem jest zdrowe odżywianie i budowanie formy. Zamiast tego świętuj swój sukces, na przykład oddając się czemuś, co sprawia ci przyjemność, co nie jest sprzeczne z twoim postanowieniem. Jeśli postępowałeś zgodnie z ustalonym planem i poradzono Ci, abyś zrealizował cel, jakim jest lepsze odżywianie, nagródź się np. nowymi ubraniami lub wybierz się z koleżanką do kina.

Dobra rada: Jeśli naprawdę chcesz słodkiej nagrody, wypróbuj jeden z fit przepisów.

  • Pomocne będą również wysokiej jakości suplementy diety

Jedno z najczęstszych postanowień fitnessowych wiąże się z niższą wagą. Nadal istnieje równowaga między dochodami a wydatkami. Ale nadal możesz sobie trochę pomóc w realizacji tego celu - spalaczami tłuszczu. Wybierz wysoce użyteczną formę, która pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Przy zdrowym odżywianiu i uprawianiu sportu często pojawia się problem z dużą ilością węglowodanów i małą ilością białka. Tutaj polecamy smaczny budyń, który ma zbilansowany stosunek białek i węglowodanów, jest lekkostrawny, a jego przygotowanie zajmuje nie więcej niż 3 minuty. Drugą alternatywą jest napój proteinowy, który uzupełni organizm w niezbędne białka, nasyci i pomoże w regeneracji mięśni po treningu. Jest idealny, nawet jeśli wieczorem nadal masz ochotę na coś słodkiego i już wiesz, że nie powinieneś. Dlatego też wysokiej jakości suplementy diety mogą pomóc w spełnieniu fitnessowych postanowień noworocznych.