Orzeźwienie i białko? Koniecznie wypróbuj nowy JUICY PROTEIN Więcej na...

Picie wody się opłaca: poznaj 8 zalet odpowiedniego nawodnienia
Picie wody się opłaca: poznaj 8 zalet odpowiedniego nawodnienia

Picie wody się opłaca: poznaj 8 zalet odpowiedniego nawodnienia

Picie wody się opłaca: poznaj 8 zalet odpowiedniego nawodnienia

Organizm ludzki zawiera około 50-60% wody. Zazwyczaj zaleca się wypicie co najmniej 2 litrów wody, zależy to od naszej wagi, aktywności fizycznej czy pogody.

Chociaż utrzymanie odpowiedniego nawodnienia może wydawać się łatwe, jest odwrotnie. Wiele osób nie pije dziennie więcej niż 1 – 1,5 litra wody. Na krótką metę nic się nie dzieje, ale jeśli Twój organizm przez dłuższy czas nie jest odpowiednio nawodniony, możesz to spowodować komplikacje zdrowotne. Jakie są więc największe korzyści z odpowiedniego reżimu picia?

  1. Odpowiedni schemat picia pomaga zmaksymalizować wydolność fizyczną

Jeśli nie uzyskasz wystarczającego nawodnienia, nie zrobisz postępów w żadnych wyczynach sportowych. Możesz poczuć odwodnienie, gdy tylko twoje ciało traci 2% zawartości wody. Jednak aktywni sportowcy zwykle tracą lub wypłacają około 6-10%.

Może to prowadzić do zmiany regulacji temperatury ciała, zmniejszenia motywacji i zwiększonego zmęczenia. Ćwiczenia będą o wiele trudniejsze nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Badania pokazują, że optymalne nawodnienie może nawet zmniejszyć stres oksydacyjny, który jest powszechną częścią treningu o wysokiej intensywności.starší ľudia športovci pitie vody hydratáciaUważaj więc, ile pijesz podczas uprawiania sportu. Jeśli nadmiernie się pocisz, pij dużo więcej. Zwiększ także spożycie płynów w upalne dni. Pamiętaj, że tracisz wtedy dużo witamin i minerałów. Jeśli nie uzupełnisz ich  możesz cierpieć na skurcze mięśni, bóle głowy oraz stracić chęć do kontynuowania treningów.

Podczas krótszych występów sportowych idealnie nadaje się do picia czysta woda, ale jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową, pieszą wędrówkę lub planujesz dłuższy trening, zaopatrz się w napój mineralno-witaminowy lub jonowy.

  1. Dobre nawodnienie wpływa na poziom energii i aktywność mózgu

Nawet łagodne odwodnienie organizmu (utrata 1 - 3% wody) może zaburzyć wiele aspektów prawidłowego funkcjonowania mózgu. Na przykład w badaniu z młodymi kobietami odkryto, że utrata 1,4% płynów po ćwiczeniach całkowicie wpłynęła na ich nastrój i koncentrację, a nawet zwiększyła częstotliwość bólu głowy.

Podczas normalnych codziennych czynności tracimy płyny, musimy uzupełniać  je regularnie i w wystarczających ilościach. Z pewnością zdarzyło Ci się, że podczas dłuższych zakupów lub podróży, kiedy wypijesz co najwyżej litry wody,zaczyna cię boleć głowa, odczuwasz wstręt i zmęczenie.

Zachowaj szczególną ostrożność w letnie dni. Łatwo może się zdarzyć, że będziesz słaby, a nawet zasłabniesz

  1. Nawodnienie zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi

Na ściankach naczyń krwionośnych tworzą się skrzepy. W niektórych przypadkach są bardzo niebezpieczne, a jeśli skrzep krwi pęknie i zatka jedno z ważnych naczyń krwionośnych, może to być śmiertelne.

Nie tylko wady wrodzone, ale także siedzący tryb życia, tłusta dieta, palenie tytoniu i oczywiście długotrwałe niedostateczne nawodnienie organizmu mogą powodować powstawanie zakrzepów krwi. Jeśli mamy dużo fibryny we krwi i pijesz mało, krew jest automatycznie gęstsza i bardziej podatna na skrzepy.

Zdravý životný štýl činky meter ovocie

Zatem najlepszą profilaktyką jest zmiana stylu życia – aby więcej się ruszać, jeść mniej tłustych pokarmów i zapewnić odpowiedni reżim picia. Alternatywnie możesz oczyścić swoje ciało z nadmiernych ilości fibryny za pomocą dostępnych bez recepty produktów.

  1. Odpowiedni schemat picia pomaga zapobiegać bólom głowy

Wiele osób jest podatnych na bóle głowy i migreny podczas odwodnienia. Badania potwierdzają, że ból głowy jest najczęstszym wskaźnikiem odwodnienia organizmu. Jeśli masz długotrwały brak wody, często boli cię głowa. Bóle te mogą przekształcić się w migreny.

Więc jeśli cierpisz na częste bóle głowy, skup się na znalezieniu przyczyny zamiast tłumienia objawów. Upewnij się, że pijesz co najmniej 2 litry czystej wody dziennie i pij napój jonowy w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej.

Możesz myśleć, że pijesz dużo wody, ale każde organizm  jest inny. Jeśli boli cię głowa, mimo że wypijasz 2 litry płynów dziennie, zwiększ objętość przynajmniej o pół litra i zobacz, czy ból ustąpi.

  1. Dostateczna ilość wody w organizmie eliminuje problemy z zaparciami

Zaparcia to częsty problem, charakteryzujący się nieregularnymi, rzadkimi, a także twardymi i bolesnymi stolcami. Eliminacja problemów z zaparciami obejmuje nie tylko zwiększone spożycie błonnika, ale także zwiększone spożycie płynów.

Odwodnienie prowadzi do zaparć, zwłaszcza u osób starszych,co nie znaczy że można go uniknąć w młodszym wieku. Szczególnie dobre są wody mineralne zawierające magnez i sód, które w połączeniu z błonnikiem wprawiają jelita w ruch.žena sedí na záchode zápcha problémy so zápchou
         6. Nawodniony organizm bez kamieni nerkowych

Chociaż ten temat wymagałby kilku profesjonalnych i naukowych badań, wykazano, że kamienie nerkowe i reżim picia są w pewnym stopniu powiązane. Kamienie moczowe to bolesne skupiska kryształów mineralnych, które stopniowo tworzą się w układzie moczowym.

Większe spożycie płynów zwiększa objętość moczu, który przechodzi przez nerki. To rozrzedza stężenie minerałów, więc minerały są mniej podatne na krystalizację i tworzenie grudek.

  1. Pijąc wystarczająco dużo, złagodzisz objawy kaca

Alkohol ma działanie moczopędne, co oznacza, że ​​po jego spożyciu tracisz więcej płynów niż przyjmujesz. Efektem jest odwodnienie organizmu z objawami takimi jak silne pragnienie, zmęczenie, bóle głowy, suchość w ustach.

Jeśli więc pijesz alkohol, zawsze pij dodatkowo wodę lub napoje mineralno-witaminowe. Wypij jedną szklankę wody między kolejnym kieliszkiem. Wypij też dużą szklankę wody przed snem.

  1. Woda może pomóc Ci schudnąć

Dzieje się tak, ponieważ płyny dają uczucie sytości, a także przyspieszają metabolizm. Ważny jest czas, zaleca się wypicie szklanki wody około pół godziny przed każdym głównym posiłkiem. Poczujesz się pełniejszy  i zjesz mniejszą porcję.

Zostało to potwierdzone w kilku badaniach. W jednym z nich podawali ludziom 0,5 litra wody przez 12 tygodni przed każdym posiłkiem. A wynik? Pod koniec eksperymentu schudli średnio o 44% więcej kilogramów niż osoby, które nie piły wody przed jedzeniem.štíhla zdravá žena dostatočný pitný režim chudnutie
Więc już wiesz, że nawet łagodne odwodnienie może wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz samopoczucie. Dlatego upewnij się, że codziennie otrzymujesz wystarczającą ilość wody, jest to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała.