Niepokój i depresja z powodu wojny na Ukrainie. Jak możemy chronić zdrowie psychiczne i fizyczne przed ogólną dysfunkcją?
Niepokój i depresja z powodu wojny na Ukrainie. Jak możemy chronić zdrowie psychiczne i fizyczne przed ogólną dysfunkcją?

Niepokój i depresja z powodu wojny na Ukrainie. Jak możemy chronić zdrowie psychiczne i fizyczne przed ogólną dysfunkcją?

Niepokój i depresja z powodu wojny na Ukrainie. Jak możemy chronić zdrowie psychiczne i fizyczne przed ogólną dysfunkcją?

Po wielu dziesięcioleciach świat przeżywa jeden z najsmutniejszych okresów w historii. Zaledwie kilka dni temu Rosja rozpoczęła na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, która zakończyła się wojną między dwoma krajami.

Niepokój, strach, depresja, przerażenie czy beznadziejność to niestety obecny scenariusz ostatnich dni nie tylko wśród uchodźców wojennych, ale także wśród osób, które na co dzień śledzą całą sytuację w mediach.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której trzeba z dnia na dzień spakować całe życie do jednej walizki i uciekać. Niestety, taka jest również rzeczywistość ostatnich dni, kiedy wielu ukraińskich cywilów i ich rodzin gromadzą się w pociągach i samochodach, by uciec przed zagładą, która atakuje ich ze wszystkich stron. Mówimy głównie o utracie życia i majątku.



Przeżycia  obecnej sytuacji są silne i czerpią energię nie tylko z tych, których bezpośrednio dotyczy, ale także z tych, którzy monitorują sytuację „że tak powiem” na odległość.

Niepokój i depresja

Każdy odczuwa pewien niepokój o to, co dzieje się na świecie.Obecne okoliczności poważnie szkodzą  zdrowiu psychicznemu  większości ludzi. Wojna niesie ze sobą wiele czynników, o których często nie mówi się.

Są to traumatyczne historie i negatywne emocje, które gromadzą się w ludzkim ciele z powodu stresu i niepokoju. Tak, wojna może mieć ogromny wpływ na człowieka, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Możemy zatem spotkać się z różnymi przejawami, od przeżycia  traumatycznych epizodów po zaburzenia lękowe i depresję, które objawiają się u każdego inaczej.

Dzisiaj, gdy świat jest świadkiem katastrofalnej sytuacji, spójrzmy razem na fakty, aby zrozumieć psychologiczny wpływ wojny na ludzi.

Niepewność może zwiększyć niepokój. Stresujące wydarzenie na ogół ma początek i koniec, co może pomóc ludziom łatwiej zarządzać ich reakcjami na nie. Z drugiej strony, niektóre z obecnych stresujących sytuacji niosą ze sobą większą niepewność, ponieważ obecnie nie jesteśmy w stanie ocenić, jak rozwinie się obecna sytuacja między Rosją a Ukrainą.

Wpływ wojny na zdrowie psychiczne i psychiczne

  • Zaburzenia lękowe
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja,
  • Zaburzenia dysocjacyjne (oderwanie się od świata zewnętrznego, depersonalizacja i derealizacja, katatonia),
  • Zaburzenia behawioralne (zwłaszcza agresja, antyspołeczne i brutalne zachowania przestępcze),
  • Zwiększone spożycie alkoholu i substancji uzależniających.


Jak więc możemy uchronić się przed stresem, lękiem i ogólną dysfunkcją, gdy negatywne wiadomości wydają się być teraz wokół nas? Lęk jest normalną ludzką reakcją. Jednak śledzenie wiadomości staje się problemem, jeśli utrudnia ci robienie tego, co powinieneś  i nie możesz cieszyć się codziennym życiem.

Różne osoby różnie reagują na wiadomości, ale generalnie oznaką, że jest już trochę za dużo, jest to, że nie możesz przestać  lub oderwać się  od bieżących wiadomości. Problemem może być również to, że ktoś spędza dużo czasu na  analizie lub myśleniu o negatywnych wiadomościach spoza ekranu do tego stopnia, że ​​zakłóca to jego pracę lub życie rodzinne.

Kiedy gromadzą się stresory, ważna jest profilaktyka

Skumulowany efekt występuje zwłaszcza wtedy, gdy nagromadzą  się w nas głównie negatywne wiadomości. Jasne jest, że to, czego obecnie doświadczamy, jest bezprecedensowe – wszystko to dzieje się na raz – długotrwała pandemia, niepokoje polityczne i wreszcie wojna.

Faktem jest, że długotrwałe narażenie na stresy na ogół nasila lęk. Chociaż skutki przewlekłego stresu różnią się w zależności od osoby, wiele osób doświadcza depresji, lęków, zaburzeń snu i zmęczenia. Dlatego najwłaściwsze jest zapobieganie takiej sytuacji. Jedną z opcji są suplementy diety, które w obecnej sytuacji stanowią doskonałą profilaktykę.

Pakiet antystresowy pomoże Ci przezwyciężyć trudne okresy i uporać się ze stresem obecnej sytuacji. Składa się z 4 produktów, które świetnie sprawdzają się jako profilaktyka i pomoc w sytuacjach stresowych. Tryptofan B+ promuje jakość snu i dobry nastrój, B-complex Extra pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia. Dodatkowo opakowanie zawiera najskuteczniejszą formę magnezu – chelat magnezu łagodzący stres oraz rozpuszczalne tabletki AcidoFit, które oczyszczają organizm z nadmiaru kwasów.

Tryptofan B+ - Unikalny skład zapewni Ci jakość snu i dobry nastrój. Oprócz niezbędnego aminokwasu L-tryptofanu zawiera również witaminy B6 i B3, dzięki czemu może zostać przekształcony w serotoninę (hormon szczęścia) i melatoninę (hormon snu). Tryptofan B+ to jedyny tego typu produkt na Słowacji o ulepszonym i skutecznym składzie.

B-complex Extra - Unikalny kompleks witamin z grupy B w wersji wegańskiej. Zawiera wysoką dawkę wszystkich witamin z grupy B z dodatkową dawką witaminy B6 i B12. Pomaga zmniejszyć zmęczenie, znużenie oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie psychiki. Extra B-kompleks jest dodatkowo wzbogacony witaminami C i E.

Chelat magnezu - Chelat magnezu to najlepsza i najskuteczniejsza forma magnezu na rynku. Posiada wysoką chłonność i użyteczność, dzięki czemu pomaga osobom, które doświadczają częstego zmęczenia, stresu. Jest wzbogacony witaminą B6 i nadaje się również dla wegan.

AcidoFit - Ten witaminowo-mineralny napój wspomaga detoksykację, odpowiednie nawodnienie i odkwaszenie organizmu. Nadaje się również dla wegan. AcidoFit przyczynia się do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz uzupełnia wszystkie niezbędne minerały w organizmie. Jest pełen witamin.