Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ludzki organizm może w naturalny sposób wytworzyć je tylko w niewielkiej ilości, która nie jest wystarczająca dla organizmu.

Obsah

Omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego tak ważna jest ich suplementacja wraz z dietą. Brak kwasów tłuszczowych Omega-3 w organizmie człowieka wiąże się z kilkoma poważnymi problemami zdrowotnymi, które w dużym stopniu dotykają większość populacji. Osoby z niedoborem omega-3 często mają problem z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu II. lub wyższy poziom cholesterolu LDL. Cholesterol LDL nazywany jest „złym cholesterolem”, ponieważ odkłada się na ścianach tętnic. Kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzakrzepowe, co oznacza, że ​​rozrzedzają krew, a tym samym obniżają ciśnienie krwi. Ponadto działają przeciwzapalnie, podwyższają poziom cholesterolu HDL. Cholesterol HDL jest określany jako „dobry cholesterol”, ponieważ w przeciwieństwie do cholesterolu LDL usuwa nadmiar cholesterolu z tętnic.

Dlaczego są ważne?

Mózg i poszczególne komórki są pokryte tłuszczem. Omega-3 jest przekształcany w organizmie w kwas EPA-eikozapentanowy i DHA-kwas dokozaheksaenowy. Te dwa kwasy są częścią struktur tłuszczowych w mózgu i komórkach. Spożycie omega-3 poprawia funkcje mózgu. Na podstawie badań udowodniono, że omega-3 przeciwdziała wystąpieniu choroby Alzheimera, demencji i innych zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Omega-3 ma również znaczącą obecność w dziedzinie sportu. Ze względu na trening, stres i zły sen w organizmie powstają parametry zapalne, które usuwają omega-3, a sportowcy poprawiają w ten sposób regenerację po treningu. Kwasy omega-3 rozrzedzają krew, która szybciej dociera do pracujących mięśni i unerwia organy wewnętrzne.

Osoby, które mają problem z gęstą krwią i zimnymi kończynami lub mają problem z pobieraniem krwi, mogą mieć niedostateczne ukrwienie organizmu. Słabe krążenie krwi w organizmie oznacza, że ​​niektóre komórki nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu, co powoduje, że niektóre części ciała nie działają tak, jak powinny.

Źródła omega-3

Znajdziemy je głównie w rybach takich jak łosoś, pstrąg, sardynki, ale także w jajach i wołowinie. Występują również w źródłach roślinnych takich jak siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, ale w postaci kwasu alfa-linolenowego ALA. Jednak tylko 5% tego kwasu jesteśmy w stanie zamienić we wspomniane DHA i EPA. Wadą jest to, że ten proces konwersji kwasu alfa-linolenowego do EPA i DHA jest znacznie bardziej energochłonny dla organizmu. Dobrym źródłem omega-3 dla wegan są głównie wodorosty, a także wytwarzane z nich suplementy diety.

Jeśli nie lubisz ryb lub jesz rzadko, powinieneś suplementować kwasy tłuszczowe omega-3 poprzez suplementy diety. Na rynku można znaleźć ich bardzo dużo, ale ważna jest  jakość. Minimalna ilość kwasów EPA i DHA, jaką powinniśmy przyjmować dziennie to 500 mg każdego dnia. Kobiety w ciąży i dzieci powinny przyjmować 200-300 mg DHA dziennie. Dawka około 1000 mg kombinacji EPA i DHA może pomóc zmniejszyć częstość występowania chorób układu krążenia. Wykazano, że dzienna dawka do 2000 mg pomaga regulować depresję i lęk. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w USA oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazują, że przyjmowanie kwasów omega-3 jest bezpieczne, o ile nie przekraczamy dziennej dawki EPA i DHA powyżej 5000 mg.

Odpowiedni stosunek omega-3

Obecnie, szczególnie w naszych szerokościach geograficznych, spożywamy za mało ryb. Ryby powinniśmy jeść co najmniej trzy razy w tygodniu, ponieważ mamy dużą nierównowagę między kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Dawniej stosunek omega-3 do omega-6 wynosił 1:1. Dziś ten stosunek wynosi 1:16. Omega-6 znajdują się w żywności, takiej jak orzeszki ziemne, orzechy włoskie, oleje roślinne, słodycze, półprodukty i wiele innych produktów przetworzonych, tworząc dużą nadwyżkę.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie. W krajach takich jak Grecja, Włochy czy Japonia częstość występowania chorób układu krążenia jest znacznie niższa. Mniejsza zachorowalność na choroby układu krążenia w krajach nadmorskich jest związana głównie ze spożyciem ryb, czyli wyższym spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3.

W centrum diagnostycznym Kompava cały czas spotykamy się z niedoborem kwasów tłuszczowych omega-3. I to nawet w przypadku osób aktywnie uprawiających sport. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w naszym regionie jest naprawdę duże, dlatego spożywanie kwasów omega-3 powinno być naszą codziennością. Niezależnie od tego, czy dostarczasz kwasy omega-3 z diety, czy z suplementów, zastanów się, ile przyniesie to korzyści dla Twojego organizmu.