Jak pokonać głód w odchudzaniu?
Jak pokonać głód w odchudzaniu?

Jak pokonać głód w odchudzaniu?

Jak pokonać głód w odchudzaniu?

Normalnie  człowiek bez problemów zdrowotnych lub psychicznych byłby w stanie zapobiec nadwadze, gdyby mógł kontrolować swój apetyt. Kiedy patrzymy na jedzenie, które lubimy, w centrum nerwowym wyzwalają się sygnały, które prowokują kubki smakowe i uruchamiają w nas głód, nawet jeśli jedliśmy jakiś czas temu.

Jeśli dodamy do tego duże zaangażowanie w pracy, problemy i stres, zacznie się karuzela zmęczenia, wyczerpania i smutku, którą większość z nas „zajada”. Czy zauważyłeś, że kiedy przechodzisz przez trudniejszy okres, przybierasz na wadze? Może dlatego, że sięgasz po jedzenie nie tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny, nie mówiąc już o „otuleniu nerwów czymś słodkim”.

Kilka wskazówek, jak przezwyciężyć i stłumić nieustanny apetyt

Zadaj sobie pytanie: czy to naprawdę głód fizyczny czy emocjonalny? Zastanawiam się nad moimi problemami, niezadowoleniem lub nudą?

  • Jeśli wieczorem zgłodniejesz, zjedz coś małego lub dobrze napić się wody i iść spać :) Objawy głodu i odwodnienia (niski poziom energii, zmęczenie) bywają czasem podobne i możesz się mylić. Podstawą jest regularne odżywianie się w ciągu dnia, a jeśli nadal czujesz głód między posiłkami, najpierw dostarcz organizmowi płynów i zobacz, czy nie potrzebuje czegoś jeszcze, czy to tylko woda, której chciał.
  • Zachowaj spokój ducha, myśl bardziej pozytywnie, zafunduj sobie chociaż chwilę w ciągu dnia tylko dla siebie.
  • Poruszaj swoje ciało, uprawiaj sport, spaceruj, rozkoszuj się świeżym powietrzem nawet otwierając okno w biurze. Oprócz pomagania w pozbyciu się stresu i poprawie zdrowia fizycznego, ćwiczenia zwiększają produktywność. I to właśnie podnosi poziom neuroprzekaźników – dopaminy, serotoniny i endorfin, które Cię pobudzają. Ćwiczenia nie muszą być wymagające fizycznie – nawet spacer czy wchodzenie po schodach wystarczy.

Muž, ktorý nevie odolať jedlu
Jeśli jesteś jednym z tych ze słabą silną wolą, istnieje jeszcze inne gwarantowane narzędzie, a mianowicie bezpośrednie kontrolowanie ośrodka sytości i głodu, gdzie decyduje się, czy jestesmy głodni, czy syci. Aminokwas DL-fenyloalanina, w skrócie DLPA, może nam w tym pomóc.

Funkcja aminokwasowa DLPA

Fenyloalanina jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że ​​jest niezbędna dla organizmu, ale nie może jej syntetyzować i musi być dostarczana z zewnątrz – z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. Po zastosowaniu tworzy w organizmie norepinefrynę, która w rzeczywistości jest przekaźnikiem impulsów nerwowych poprawiających nastrój i zmniejszających apetyt.

Jednocześnie stymulowana jest produkcja cholecystokininy (CCK), co wywołuje uczucie sytości i zaprzestania przyjmowania pokarmu. (Uwaga: CCK powstaje w mózgu i jelitach, jest to ważne w tworzeniu uczucia sytości i głodu. Gdy jest mało, ludzie przejadają się - jeśli jest wystarczająco, ludzie jedzą mało).

W żywności znajdziemy fenyloalaninę w mleku, twarogu, roślinach strączkowych, mięsie drobiowym i rybach, jajach, w wybranych orzechach, soi, nasionach, warzywach liściastych i produktach pełnoziarnistych.

Oprócz niesamowitego niwelowania apetytu, DLPA dodaje czujności, poprawia pamięć, łagodzi ból i działa bardzo uspokajająco na organizm poprzez zwiększenie poziomu endorfin, które powodują dobry nastrój.

žena pri chladničke, ktorá je hladná
Badania wykazały, że DLPA chroni endorfiny wytwarzane w organizmie oraz tłumi ból i depresję, a tym samym hamuje niektóre formy bólu przewlekłego – np.ból pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów, migrena, zespół napięcia przedmiesiączkowego, pomaga w niektórych rodzajach depresji i wzmacnia układ odpornościowy.

Jak i kiedy stosować DLPA w celu zmniejszenia apetytu

Zawsze rano na czczo w dawce 500 - 1500 mg około 1 godziny. przed posiłkami popić niesłodzonym napojem, najlepiej z witaminą C i witaminą B6 – substancje te razem znacząco wspomagają i potęgują działanie fenyloalaniny (DLPA). (Produkt DLPA zawiera już te substancje w odpowiednich proporcjach w kapsułce). Nie zaleca się łączenia tego aminokwasu z białkami, ponieważ uniemożliwiają one wchłanianie DLPA.