Co to jest Boswellia serrata i dlaczego powinniśmy jej używać?
Co to jest Boswellia serrata i dlaczego powinniśmy jej używać?

Co to jest Boswellia serrata i dlaczego powinniśmy jej używać?

Co to jest Boswellia serrata i dlaczego powinniśmy jej używać?

Boswellia serrata lub kadzidłowiec to żywiczny ekstrakt ziołowy z drzewa Boswellia, który od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej. Substancje czynne - kwasy bosweliowe, wykazują silne działanie przeciwzapalne, które znajdują zastosowanie w leczeniu różnych stanów zapalnych, a szczególnie w zapaleniu stawów związanym z bólami stawów. Fundacja Arthritis zaleca codzienne przyjmowanie 720 mg kwasu bosweliowego.

Obsah

Co to jest Boswellia?

Boswellia serrata jest drzewem z rodzaju Boswellia średniej wysokości, charakteryzującym się obecnością kilku pni oraz liści o szczepionych krawędziach. Boswellia serrata rośnie od 2 do 8 metrów i występuje głównie w północnej i środkowej Indii, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie na obszarach suchych i skalistych.

Najczęściej używa się żywicy aromatycznej z drzewa. Jego charakterystyczny aromat jest spowodowany obecnością specyficznych substancji zwanych terpenami. Żywica jest ważnym elementem ochronnym dla drzewa, odgrywa również ważną rolę w regeneracji uszkodzonej tkanki. Ochronna funkcja żywicy polega głównie na zabijaniu obecnych pasożytów, które stanowią potencjalne źródło infekcji dla drzewa.

Aby wydobyć żywicę, hodowcy muszą złamać korę drzewa, aby ją uwolnić. Następnie zbierają do specjalnych bambusowych koszy, w których przechowują do dalszej obróbki, najczęściej na proszek lub ekstrakt. Żywicę można jednak zbierać z drzew starszych niż 8 lat. Hodowcy regularnie ścinają drzewa, które osiągają ten wiek, dwa do trzech razy w roku, aby uwolnić żywicę, zwaną inaczej łzami lub kadzidłem.

Historia Boswellii

Stosowanie kadzidła znane jest od ponad 5000 lat. Już Stary Testament mówi o jego roli w ceremoniach religijnych, gdzie palono go na specjalnym ołtarzu, aby rozprzestrzenić jego charakterystyczny aromat. Oprócz złota i mirry kadzidło było również jednym z trzech cennych darów dawanych bogom i królom. W starożytności żywicę używano również do ogrzewania lub balsamowania.

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne od kilku wieków zajmuje należne miejsce w tradycyjnej medycynie indyjskiej, afrykańskiej i chińskiej w leczeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, półpasiec i choroby układu krążenia. Obecnie badania naukowe są niestety mniej rozwinięte, ale stopniowo zaczynają ujawniać potencjalne zastosowanie żywicy i jej ekstraktów w leczeniu wielu schorzeń.

Stwierdzono, że kwasy bosweliowe mają porównywalny efekt do kwasu acetylosalicylowego zawartego w aspirynie. Jednak w przeciwieństwie do aspiryny, kwasy bosweliowe nie podrażniają przewodu pokarmowego.

Co zawiera “magiczna” Boswellia?

Boswellia serrata zawiera substancje czynne takie jak monoterpeny, diterpeny, trójterpeny, kwasy tetracykliczne, triterpenowe, pentacykliczne kwasy triterpenowe i kwasy bosweliowe. Za przyjemny aromat odpowiadają olejki eteryczne, a kwasy bosweliowe są najważniejszym składnikiem aktywnym w walce ze stanami zapalnymi.

Jeśli w organizmie pojawi się stan zapalny, białe krwinki próbują go zwalczyć.Reagują na podrażnienie, uraz lub infekcję. Kadzidło zawiera cztery główne kwasy bosweliowe, które hamują enzymy wywołujące stan zapalny. Spośród czterech kwasów najważniejszy jest kwas 3-O-acetylo-11-keto-β-bosweliowy (AKBA). Badania wykazały, że jest skuteczny w stanach zapalnych związanych z takimi stanami jak zapalenie stawów, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie okrężnicy, wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Boswellia i artretyzm

Zapalenie stawów na ogół charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego, który prowadzi do zaburzenia struktury stawu. Objawia się to bólem, trudnościami w poruszaniu się i sztywnością. Istnieje jednak kilka rodzajów zapalenia stawów, które różnią się od siebie sposobem powstawania. Według indyjskiego badania z 2003 r. Boswellia znacznie poprawia ruchomość stawów oraz zmniejsza ból i obrzęk stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) to choroba stawów spowodowana stopniowym zużywaniem się chrząstki. Reumatoidalne zapalenie stawów jest bardzo powszechną poważną chorobą stawów, która dotyka wszystkich grup wiekowych, a najbardziej zagrożone są kobiety przed menopauzą. Choroba ta charakteryzuje się również obecnością stanu zapalnego, który jednak jest inicjowany i utrzymywany przez mechanizmy autoimmunologiczne. Przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów jest postępujący i często prowadzi do niepełnosprawności. W leczeniu w celu zmniejszenia stanu zapalnego powszechnie stosuje się leki steroidowe i niesteroidowe .Zapalenie stawów na ogół charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego, który prowadzi do zaburzenia struktury stawu. Jednak Boswellia wydaje się być skuteczna w zmniejszaniu tego stanu zapalnego, a tym samym może łagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Fundacja Arthritis zaleca uzupełnianie kwasu bosweliowego poprzez suplementy diety jako potencjalne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, a także choroby zwyrodnieniowej stawów.

Boswellia i choroba rakotwórcza

Badanie z 2016 r. wykazało, że kwasy bosweliowe mają właściwości przeciwnowotworowe i są toksyczne dla komórek rakowych. Ponadto niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Oncotarget Trusted Source wykazało, że olejek eteryczny z Boswellia osłabia agresywne komórki raka skóry bez szkody dla zdrowych komórek. Chociaż wyniki te wyglądają obiecująco, potrzebne są dalsze badania, aby rozszerzyć te wstępne odkrycia, aby ustalić, w jaki sposób i czy Boswellia może pomóc w leczeniu raka.

Inne pozytywne efekty Boswellia

Jednak Boswellia może zdziałać znacznie więcej w ludzkim ciele. Dzięki doskonałym efektom epigenetycznym Boswellia serrata może tłumić choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Leśniowskiego-Crohna. W badaniu opublikowanym w World Journal of Gastroenterology Trusted Source zbadano działanie kwasów bosweliowego. Wyniki pokazały, że w przyszłości substancje te mogą okazać się przydatnym leczeniem wspomagającym wspomnianych schorzeń przewlekłych.

Kwas bosweliowy może również odgrywać rolę w leczeniu astmy. Wyniki badań wykazały, że hamuje wydzielanie cytokin, które prowadzą do stanu zapalnego. U pacjentów z zapaleniem oskrzeli u 70% z nich objawy astmy ustąpiły po zażyciu suplementów diety zawierających kwas bosweliowy.

Boswellia przyczynia się do utrzymania zdrowego układu sercowo-naczyniowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi nawet o 48% i zapobiega odkładaniu się lipidów na ścianach tętnic.

Boswellia serrata ma również silne działanie przeciwutleniające. Pozytywnie działa na skórę – wygładza drobne zmarszczki, przywraca skórze elastyczność i ogranicza wydzielanie sebum. Może również pomóc w udarze, ponieważ jest w stanie chronić komórki mózgowe.

Kto zdecydowanie powinien stosować  suplementy diety zawierające kwas bosweliowy?

  • Osoby cierpiące na trudności związane z narządem ruchu. Boswellia znacząco przyczynia się do utrzymania zdrowych kości i stawów. Zmniejsza obrzęki, pomaga zmniejszyć sztywność stawów i łagodzi ból związany z artrozą.
  • Osoby z chorobami układu oddechowego.
  • Osoby wykonujące stresujące i wymagające zawody. Boswellia serrata wspomoże nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
  • Osoby wykonujące wymagającą pracę  fizyczną lub zapaleni sportowcy. Substancje czynne zawarte w Boswellii chronią układ mięśniowo-szkieletowy przed uszkodzeniem spowodowanym ciągłym obciążeniem stawów.
  • Osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego. Wiele badań podkreśla, że ​​Boswellia może skutecznie pomóc złagodzić objawy choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnym. Jednocześnie osoby z problemami trawiennymi również docenią naturalny skład, który nie powoduje podrażnień żołądka.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając suplement diety Boswellia serrata?

Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór suplementów Boswellia serrata. Oczywiście i tutaj znajdziemy produkty naprawdę wysokiej jakości, ale niestety również produkty, które nie zawierają żadnej z substancji aktywnych lub nie dostarczają ich w wystarczającej ilości. Substancje, które produkt tego typu zdecydowanie powinien zawierać, to wyraźnie kwasy bosweliowe. Im wyższa zawartość kwasu bosweliowego w produkcie, tym skuteczniejszy będzie w walce ze stanami zapalnymi i związanymi z nimi problemami. Dla uzyskania pożądanego efektu polecamy sięgnąć po odżywkę o zawartości minimum 80% kwasów bosweliowych.