Białko grochu

Białko grochu

Groch to roślina strączkowa z rodziny bobowatych. Co ciekawe, ludzie powszechnie klasyfikują ją jako warzywo, ale botanicznie jest to owoc. Rośnie w wielu częściach Ziemi, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem. Z całej rośliny najciekawsze dla nas owoce - każdy strąk zawiera kilka nasion, które mogą być zielone lub żółte. Ten pyszny groszek zawiera skrobię, błonnik, witaminy, minerały, a także znaczną ilość białka. Nasiona grochu są ważnym źródłem białka.

Dlaczego białka są dla nas ważne?

Białka są najważniejszym makro składnikiem potrzebnym do optymalnego rozwoju. Groch ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, choć nie zawsze cieszył się dużą popularnością. Ostatnio jednak ta roślina strączkowa zyskuje coraz większe zainteresowanie. Ma wystarczającą ilość białka i jest coraz częściej dodawany jako jeden ze składników różnych suplementów mających na celu zwiększenie wytrzymałości, budowę masy mięśniowej i redukcję wagi. Mięso i jajka zawierają tłuszcze nasycone i cholesterol, a także obciążają niektóre organy, zwłaszcza nerki. Soja jest powszechnym alergenem i zawiera substancje, które mogą zaburzyć naszą równowagę hormonalną. I to otwiera przestrzeń dla białek grochu. Szczególnie uwielbiają go weganie i wegetarianie, ale także sportowcy, którzy doceniają jego niezwykły skład. Groch jest doskonałym źródłem białka roślinnego i dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla wegetarian.

Białko grochowe ma wysoką wartość odżywczą - znaczna ilość białek roślinnych, błonnika, witamin i minerałów.

Białko grochu znajduje się głównie w żółtym grochu. Ta super żywność zawiera dużą ilość błonnika, ma niską energię, ale wysoką wartość odżywczą. Żółte kłody zawierają średnio na 100 g:

  • 60 gramów węglowodanów (w tym tylko 8 gramów cukrów),
  • 25 gram białka (dla porównania jako 1 porcja napoju białkowego),
  • tylko 1 gram tłuszczu,
  • do 26 gramów błonnika,
  • witaminy (B1, B5, B9) i minerały (żelazo, wapń).

žltý hrach ponúka veľa benefitov pre zdravie
Moc białka roślinnego w grochu

Około 90% grochu to wysokiej jakości białko, bogate w niezbędne aminokwasy. Niezbędne są te aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować, dlatego musimy je dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Niezbędne aminokwasy obejmują argininę, histydynę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę, tryptofan i walinę. Jakość białka w diecie mierzy się porównując proporcje aminokwasów egzogennych z proporcją odpowiadającą prawidłowemu żywieniu. Im wyższy stosunek aminokwasów egzogennych do nieistotnych, tym lepsze białko.

Vegánsky proteín od Kompavy

W porównaniu do innych białek, białka grochu są lekkostrawne, co pozwala na maksymalne przyswajanie. Dzięki temu organizm jest w stanie lepiej przetwarzać tę substancję i znacznie lepiej wykorzystywać poszczególne aminokwasy i składniki odżywcze. W przeciwieństwie do innych białek wegańskich, białko grochu nie powoduje alergii i nie zawiera laktozy ani glutenu. Zawartość aminokwasów w BCAA jest wyższa w białku grochu niż w jakimkolwiek innym białku roślinnym, dzięki czemu lepiej pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. Główną zaletą dla sportowców jest to, że pomaga przywrócić równowagę azotową wkrótce po przezwyciężeniu wysiłku fizycznego, jednocześnie pomagając w rozwoju masy mięśniowej.

Smak białka grochowego

Jeśli nie jesteś miłośnikiem grochu, nie martw się, to białko nie smakuje jak owsianka grochowa. Ma pełniejszą konsystencję (w porównaniu do innych białek) oraz naturalny słodko-orzechowy smak. Dużym plusem jest to, że nie zawiera alergenów. Jest powszechnie łączony z białkiem z brązowego ryżu, tworząc jedną z najlepszych smakowych mieszanek białkowych na rynku. Jedną z takich mieszanek jest białko wegańskie, które zawiera mieszankę białka grochu, konopi i ryżu i zawiera do 65% białka. Dodatkowo jest wzbogacony witaminami z grupy B, witaminą D3, a także niezbędnymi aminokwasami BCAA. Jest w 100% naturalny i w 100% wegański. Nadaje się nie tylko dla wegan, ale także dla wegetarian, osób z celiakią i diabetyków. Jest słodzony glikozydami stewiolowymi i nie zawiera glutenu ani laktozy. Możesz cieszyć się nim w trzech różnych smakach.

Wszyscy wiedzą, że białko jest niezbędne do budowy mocnych kości, mięśni i zdrowych tkanek. Ich dzienne spożycie jest niezbędne dla naszego organizmu. Po treningu włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu i potrzebują natychmiastowej dawki odpowiednich aminokwasów do naprawy i budowy nowych mięśni. Idealnym pomocnikiem jest białko grochu, które jest łatwo trawione, szybko wchłaniane i jest szybkim źródłem niezbędnych aminokwasów. Pomaga również w inny sposób, gdy musimy zredukować wagę. Białko grochu ma niską kaloryczność, nie zawiera niezdrowych tłuszczów występujących w innych białkach zwierzęcych, dzięki czemu ma wysoką wartość odżywczą. Więc spróbujesz?