Nietolerancja histaminy (HIT) i FytoEnzyme Complex
Nietolerancja histaminy (HIT) i FytoEnzyme Complex

Nietolerancja histaminy (HIT) i FytoEnzyme Complex

Nietolerancja histaminy (HIT) i FytoEnzyme Complex

Nietolerancja histaminy oznacza niewystarczającą zdolność organizmu do rozkładania histaminy. W rzeczywistości jest to brak równowagi nagromadzonej histaminy i jej degradacji. Organizm nie jest w stanie wystarczająco szybko i skutecznie rozkładać histaminy zawartej w diecie. Organizm reaguje na podwyższony poziom histaminy objawami podobnymi do alergii, jednak nie jest  alergią pokarmową, ale nietolerancją.

Chociaż HIT i alergie mają ze sobą wiele wspólnego, ich pochodzenie jest zupełnie inne. Alergia to nadwrażliwość, w której pośredniczy układ odpornościowy, a HIT to niedobór enzymu.


Histamina jest substancją powstającą w wyniku rozkładu histydyny i należy do grupy amin biogennych. Organizm częściowo sam wytwarza aminy biogenne, a częściowo spożywa je wraz z pożywieniem. W żywności ich występowanie jest naturalne, ale ich zawartość wzrasta wraz z czasem przechowywania, narażeniem na działanie mikroorganizmów i dojrzewaniem.

W normalnych warunkach histamina jest niezbędną cząsteczką, która pełni w organizmie kilka ważnych funkcji, takich jak:

  1. Pełni funkcję neuroprzekaźnika i jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
  2. Pomaga rozkładać żywność jako składnik kwasu żołądkowego
  3. Jest częścią mechanizmu reakcji zapalnej, który rozszerza naczynia krwionośne, aby umożliwić białym komórkom szybkie dotarcie do najeźdźców i ich neutralizację, i jest niezbędny w reakcjach alergicznych.

Te zadania są niezbędne. W normalnych warunkach u zdrowej osoby istnieje równowaga między przyjmowaniem, produkcją i degradacją histaminy. W organizmie znajdują się dwa enzymy, które rozkładają histaminę. Enzym N-metylotransferaza służy do rozkładania endogennej, wewnątrzkomórkowej histaminy.

Enzym oksydaza diaminowa (DAO) rozkłada histaminę pochodzenia egzogennego, czyli tę, którą przyjęliśmy podczas trawienia pokarmu bezpośrednio w jelicie cienkim lub w krwiobiegu. Funkcja oksydazy diaminowej jest uwarunkowana genetycznie i dlatego może różnić się w zależności od osoby.

Jeden do trzech procent populacji ma wrodzoną zmniejszoną skuteczność. Wraz z wiekiem u niektórych osób aktywność tego enzymu spada i tym samym dochodzi do zachwiania równowagi między jego produkcją a poziomem histaminy w organizmie. Jednak niektóre leki, które promują uwalnianie histaminy (wyzwalacze histaminy) lub blokują aktywność enzymu DAO, mogą również wpływać na funkcję DAO.Niedobór enzymu może być również spowodowany brakiem jego kofaktorów, substancji niezbędnych do jego funkcjonowania, takich jak witamina B6, witamina C, miedź i cynk. Wzrost poziomu histaminy w organizmie skutkuje poważnym pogorszeniem jakości życia w postaci nieprzyjemnych objawów takich jak niestrawność, trudności z zasypianiem, nerwowość, kichanie, zatkany nos (obrzęk błon śluzowych), pokrzywka, zmęczenie , różne objawy skórne takie jak swędzenie, drobne wodniste wysypki, czerwone plamy, bóle głowy, zmiany rytmu serca, kołatanie serca, zmiany ciśnienia krwi, problemy z oddychaniem przypominające astmę, zaburzenia miesiączkowania.

HIT nie jest łatwy do rozpoznania, ponieważ reakcja na jedzenie jest opóźniona.

Gdy cierpisz na nietolerancję histaminy? Co robić?

Jednym z pierwszych kroków dla wielu osób jest dieta eliminacyjna. Wszystkie pokarmy bogate w histaminę są usuwane z diety w ciągu jednego do trzech miesięcy, aby sprawdzić, czy objawy się poprawią. Te pokarmy są następnie stopniowo wprowadzane ponownie, a reakcje są monitorowane.

Pomocna może być lista pokarmów, które mogą pogorszyć nietolerancję histaminy. Jednocześnie niektóre z wymienionych pokarmów mogą nie zawierać dużych ilości histaminy, ale po ich spożyciu wspomagają jej uwalnianie w organizmie człowieka. Nie oznacza to jednak, że każdy musi wykluczyć wszystkie następujące produkty spożywcze:

  • fermentowane produkty mleczne, w szczególności sery pleśniowe, mleko kwasolubne i jogurty probiotyczne,
  • cytrusy, jagody, banany,
  • drożdże
  • półprodukty i konserwy
  • żywność zawierająca sztuczne barwniki lub konserwanty
  • kiszona kapusta i wszystkie produkty fermentowane
  • sos majonezowo-tatarski, ketchup, musztarda,
  • szpinak, pomidory, bakłażan, awokado
  • białko jaja (u niektórych osób może stymulować produkcję histaminy)
  • wędzone, fermentowane mięso, ryby
  • kawa, herbata, kakao, czekolada
  • alkohol, wino czerwone, wino musujące, piwo drożdżowe


Pokarmy odpowiednie dla diety niskohistaminowej

  • Mięso i drób, ryby, ale tylko świeżo ugotowane
  • Jaja (chociaż białe mogą stymulować uwalnianie histaminy u niektórych osób)
  • Bezglutenowy ryż i komosa ryżowa, owsianka kukurydziana
  • Świeże owoce - jabłko, winogrona, kiwi, mango, gruszka, melon
  • Świeże warzywa, szparagi, mrożona kukurydza i groszek, cukinia, rabarbar, ogórek, rzodkiewka, papryka, por, koper włoski, pietruszka, kalarepa, cebula (mała ilość),
  •  masło orzechowe
  • Substytuty nabiału – mleko migdałowe, kokosowe, konopne i ryżowe
  • Oliwa z oliwek i olej kokosowy do gotowania

Spożywanie świeżej żywności jest również podstawą do złagodzenia trudności, ponieważ wzrasta ilość histaminy w przechowywaniu i przetwarzaniu żywności. Należy unikać żywności podgrzewanej, półproduktów i żywności w puszkach.

Jednym ze sposobów na poprawę swojego życia z nietolerancją histaminy jest przyjmowanie suplementu diety zawierającego enzym oksydazę diaminową (DAO), który pomaga rozkładać histaminę w diecie, a tym samym wspomaga trawienie pokarmów i napojów bogatych w histaminę. Jednak u osób z ciężkim HIT jego działanie może być niewystarczające i konieczne jest leczenie.

Ponadto stres jest ważnym wyzwalaczem nietolerancji histaminy, dlatego ważne jest, aby nie poddawać się ponurym nastroju i depresji spowodowanej chorobą i szukać odpowiednich sposobów radzenia sobie z nimi. Ważne jest, aby każdego dnia znaleźć czas na relaks i medytację, ponieważ to techniki oddechowe zmniejszają stres. Jednak stres podczas ćwiczeń jest prawdopodobnie najskuteczniejszy.

Każdy potwierdza, że ​​ma okresy, w których musi przestrzegać bardziej rygorystycznej diety i okresy z mniej rygorystyczną, dobroczynną dietą. HIT jest też często związany np. z nietolerancją laktozy czy celiakią. Odżywka FytoEnzyme Complex, zawierająca enzymy trawienne, o specyficznym i szerokim spektrum działania, wraz z suplementem diety zawierającym DAO, nadaje się również do wspomagania pracy układu pokarmowego.

Niektóre badania naukowe wykazały, że wysokie dawki witaminy C mogą przyspieszać rozkład histaminy i zmniejszać jej produkcję, jednak długotrwałe podawanie dużych dawek w dłuższej perspektywie nie jest zalecane (zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni moczowych). Dlatego wskazane jest przyjmowanie go w kilku mniejszych dawkach dziennie (Witamina Fit C).

Najważniejszą rzeczą jest prawidłowa i terminowa diagnoza. Leczenie zwykle trwa przez całe życie i obejmuje odpowiednią dietę, w cięższych przypadkach leczenie farmakologiczne.

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują porady ani wizyty u lekarza!