Jak nie dostać zawału serca po trzydziestce?
Jak nie dostać zawału serca po trzydziestce?

Jak nie dostać zawału serca po trzydziestce?

Jak nie dostać zawału serca po trzydziestce?

Infarkt môže nastať kedykoľvek, no verte, že sa k nemu pravdepodobne schyľovalo už niekoľko rokov. Ide o dôsledok aterosklerózy – ochorenie, pri ktorom sa do poškodených stien ciev a tepien ukladajú tuky - hlavne cholesterol, ktoré oxidujú a tým vznikajú nánosy, z ktorých sa postupne vytvorí v cievach prekážka.

Trzydzieści lat - być może za wcześnie myśleć o poważnych problemach zdrowotnych. A może się mylimy? Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn zgonów. Na skutek tych chorób umiera nawet 45% ludzi. A jeszcze bardziej zaskakującą informacją jest to, że na tego typu choroby choruje coraz więcej młodych ludzi. Zawał serca, podobnie jak inne choroby serca zwykle pojawiają się bez żadnych objawów, a jeśli jakiekolwiek objawy się pojawią, są one charakterystczne dla każdego z nas.

Zawał serca. Jaka jest przyczyna?

Zawał serca może zdarzyć się w każdej chwiliPrzyczyną jest miażdżyca – choroba, w której tłuszcze – głównie cholesterol – odkładają się w uszkodzonych ściankach naczyń krwionośnych i tętnic, i w ten sposób tworzą złogi, które stopniowo stanowią przeszkodę w naczyniach krwionośnych. Naczynia stopniowo zwężają się i przepływ krwi staje się utrudniony. Można łatwo zapobiec temu zapobiec. W kolejnych wierszach przedstawiamy wskazówki, jak dbać o naczynia krwionośne.

7 rad, jak dbać o naczynia krwionośne

              1. Unikaj tłuszczów trans i skup się na zdrowych tłuszczach

Tłuszcze odgrywają bardzo ważną rolę w naszej diecie. Jeśli nie są spożywane, konsekwencją mogą być poważne problemy zdrowotne. Jedną z ich głównych ról w organizmie jest wchłanianie witamin rozpuszczalnych tylko w tłuszczach. Ważne jest jednak rozróżnienie pomiędzy „zdrowymi tłuszczami” a tłuszczami, które nie są zbyt korzystne dla zdrowia. Są to głównie kwasy tłuszczowe trans – to niebezpieczne tłuszcze, które można znaleźć w smażonej żywności, pączkach, ciasteczkach czy innych tanich słodyczach. Głównym źródłem kwasów tłuszczowych trans są produkty spożywcze zawierające utwardzone tłuszcze spożywcze, a udział tych kwasów w spożyciu nie powinien przekraczać 7-10% całkowitego dziennego spożycia energii. Dlatego lepiej spożywać zdrowe tłuszcze, które znajdziemy np. w awokado, orzechach, rybach morskich czy w różnego rodzaju nasionach.

„Nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3 i 6, są bardzo ważne dla zdrowia człowieka, których organizm nie jest w stanie wytworzyć i musimy je dostarczać z pożywieniem.“



Badania potwierdzają korzystny wpływ tych kwasów na obniżenie poziomu cholesterolu LDL (zwanego także „złym” cholesterolem) oraz działanie profilaktyczne przy chorobach układu krążenia.

 

                     2. Staraj się zapanować nad stresem

Choroby układu krążenia to prawdopodobnie najpoważniejszy problem zdrowotny związany ze stresem. Stres wywołuje w organizmie człowieka reakcję alarmową, która aktywuje mózg, gruczoły dokrewne, układ nerwowy i odpornościowy. Zwiększa się również objętość krążącej krwi, zwiększa się częstość akcji serca i uwalniana jest energia. 

„Jeśli stres ma charakter długotrwały, to zgromadzona energia, której nie wykorzystujemy, przyczynia się do rozwoju różnych chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza chorób układu krążenia, chorób układu pokarmowego czy chorób psychicznych.“Dlatego staraj się ograniczać stresujące sytuacje do minimum. Jednym z zaleceń jest to, aby zawsze planować. Ponieważ życie nie zawsze przebiega według z góry ustalonego planu. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na nieprzewidziane okoliczności, efektem będzie stały wzrost stresu.

                   3. Unikaj alkoholu i rzuć palenie

Związek palenia, picia alkoholu i chorób układu krążenia jest znany od wielu lat. Chociaż większość ludzi kojarzy palenie z problemami z oddychaniem, a picie alkoholu z problemami z wątrobą, problemy zdrowotne są znacznie bardziej poważne. Palenie lub wdychanie dużej ilości dymu papierosowego wpływa na serce i układ krwionośny.

„Badania pokazują, że ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia jest około 30 razy wyższe u osób narażonych na bierne palenie. Równie niebezpieczne może być spożywanie alkoholu.“

Nieregularna praca serca jest zwykle jedynie chwilowym objawem działania alkoholu. Najczęstszym rodzajem arytmii serca jest migotanie przedsionków, kiedy przedsionki serca kurczą się. w sercu może tworzyć się skrzep krwi. Jest to najczęstszy rodzaj arytmii, który znacząco wpływa na ogólną zachorowalność. Nadmierne spożycie alkoholu i przewlekły alkoholizm są uważane za czynniki ryzyka jego rozwoju.

              4. Aktywny ruch na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna ma wiele korzystnych skutków dla zdrowia. Osoby z nadwagą znacznie częściej zapadają na choroby układu krążenia niż osoby z prawidłową wagą. Nadwaga jest kojarzona głównie z wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi. Naukowcy potwierdzili, że niezależnie od wieku aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie układu krążenia. Już 30 minut aktywności fizycznej dziennie to doskonała profilaktyka w walce z chorobami układu krążenia. Jeśli szukasz konkretnej aktywności sportowej, która wzmocni Twoje serce i ogólny stan zdrowia, zdecydowanie polecamy bieganie. Bieganie poprawia pracę serca, pracę płuc, a dzięki większemu dopływowi tlenu zwiększa także wydajność mózgu. Pomaga także w leczeniu już istniejących chorób, takich jak nadciśnienie (podwyższone ciśnienie krwi), cukrzyca czy otyłość.

                5. Profilaktyka to podstawa

Podobnie jak w innych przypadkach, tutaj niezwykle ważna jest profilaktyka. O zdrowie naczyń krwionośnych nalezy dbać już w młodym wieku. Oczywiście ważny jest wspomniany już aktywny ruch, zbilansowana dieta czy ogólnie zdrowy tryb życia. Cóż, z pewnością nie zaszkodzi skupić się również na suplementach diety.

„Odpowiedni suplement diety może mieć bardzo korzystny wpływ na serce, naczynia krwionośne i krążenie krwi. Jednym z najskuteczniejszych jest naturalny enzym nattokinaza. “

Nattokinaza pochodzi z japońskiej sfermentowanej soi – zwanej także „klejnotem wśród enzymów”. Nattokinaza przyczynia się do lepszego gojenia się ran po urazach lub operacjach i może poprawić krążenie krwi w kończynach. Nadaje się również do zmniejszenia ryzyka powstawania zakrzepów krwi.

            6. Regularne badania kontrolne u lekarza

Wielu z nas odkłada wizytę u lekarza, jeśli nie odczuwa bólu.  W początkowej fazie choroby nie bolą, jednak jeśli zauważymy pierwsze objawy, może być już za późno. Dlatego nie należy lekceważyć badań profilaktycznych i warto znaleźć czas na wizytę u lekarza. Zmierz ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Na podstawie Twojej masy ciała lekarz określi także Twój wskaźnik BMI i poinformuje Cię, jakie jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Pacjenci mają prawo do bezpłatnych badań lekarskich co dwa lata i co rok, jeśli są dawcami krwi, narządów lub tkanek.

             7. Cukier rafinowany

W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie. Choć lubimy smak słodyczy, nasz organizm reaguje na nie w trybie gotowości. Kiedy jemy proste węglowodany, takie jak cukier, poziom cukru we krwi w organizmie szybko wzrasta. Jeśli nie możesz zrezygnować ze słodyczy, wybierz wysokiej jakości czekoladę, która nawet wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych, dzięki jednemu z zawartych w niej składników – flawonoidom. Ważne jest, aby wybierać czekoladę z dużą zawartością kakao (co najmniej 70%) i sięgać po nią częściej, ale w małych ilościach.

Mamy nadzieję, że te rady były dla Ciebie pomocne i że przygotowujesz się do zmiany swojego stylu życia. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że tak jak jeden fast food lub jakiś przysmak raz na jakiś czas Ci nie zaszkodzi, tak jedna sałatka na obiad z pewnością nie zapewni Ci dobrego zdrowia. Nie zapominaj, że kluczem do pewnego zdrowia jest zróżnicowana, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, a jednocześnie właściwa dbałość o zdrowie psychiczne.