Czy cierpisz na nietolerancję laktozy? Wskazówki, jak sobie z tym poradzić
Czy cierpisz na nietolerancję laktozy? Wskazówki, jak sobie z tym poradzić

Czy cierpisz na nietolerancję laktozy? Wskazówki, jak sobie z tym poradzić

Czy cierpisz na nietolerancję laktozy? Wskazówki, jak sobie z tym poradzić

Osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie w pełni strawić cukru (laktozy) zawartego w mleku. Towarzyszą im różne niepożądane objawy, takie jak biegunka, wzdęcia po jedzeniu lub wypiciu nabiału. Choroba, zwana także zespołem złego wchłaniania laktozy, jest nieszkodliwa, ale jej objawy mogą być nieprzyjemne. Równie ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Jaka to jest?

Zbyt mała ilość enzymu wytwarzanego w jelicie cienkim (laktazy) jest odpowiedzialna za nietolerancję laktozy. Możesz mieć niski poziom laktozy i nadal być w stanie trawić produkty mleczne. Ale jeśli w Twoim przypadku ten poziom jest zbyt niski, oznacza to nietolerancję laktozy, co prowadzi do przykrych objawów po zjedzeniu lub wypiciu produktów mlecznych. Jednak większość osób z nietolerancją laktozy może poradzić sobie z tym stanem bez konieczności rezygnowania ze wszystkich produktów mlecznych.

Objawy

Objawy nietolerancji laktozy zwykle pojawiają się od 30 minut do dwóch godzin po zjedzeniu lub wypiciu napojów zawierających laktozę. Typowe oznaki i objawy to:

  • Biegunka
  • Nudności, a czasem wymioty
  • Skurcze żołądka
  • Wzdęcia

Przyczyny

Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu (laktazy) do trawienia cukru mlecznego (laktozy). Zwykle laktaza przekształca cukier mleczny w dwa cukry proste – glukozę i galaktozę – które są wchłaniane do krwiobiegu przez wyściółkę jelit. Jeśli masz niedobór laktazy, laktoza w Twoim jedzeniu przemieszcza się do okrężnicy, zamiast być przetwarzana i wchłaniana. W jelicie grubym normalne bakterie wchodzą w interakcje z niestrawioną laktozą, powodując objawy nietolerancji laktozy. W takim przypadku polecamy stosować suplement diety w kapsułkach FytoEnzyme complex, który zawiera kompleks roślinnych enzymów trawiennych, ekstrakty, oleje oraz bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus sporogenes, aby wspomóc trawienie i lepsze wykorzystanie składników odżywczych. Jest odpowiednim suplementem wspomagającym nietolerancję laktozy i histaminy – ułatwia trawienie.

Ryzyka

Czynniki, które mogą sprawić, że Ty lub Twoje dziecko będziecie bardziej podatni na nietolerancję laktozy, to:

  • Wiek - nietolerancja laktozy pojawia się zwykle w wieku dorosłym. Ten stan jest mniej powszechny u niemowląt i małych dzieci.
  • Pochodzenie etniczne - nietolerancja laktozy występuje najczęściej u osób pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego, latynoskiego i rdzennych Amerykanów.
  • Przedwczesny poród – wcześniaki mogą mieć obniżony poziom laktozy, ponieważ w jelicie cienkim nie rozwijają się komórki wytwarzające laktazę do końca trzeciego trymestru.
  • Choroby wpływające na jelito cienkie – problemy z jelitem cienkim, które mogą powodować nietolerancję laktozy, obejmują przerost bakterii, celiakię i chorobę Crohna.
  • Niektóre metody leczenia raka – jeśli przeszłaś radioterapię z powodu raka żołądka lub masz powikłania jelitowe po chemioterapii, zwiększa się ryzyko rozwoju nietolerancji laktozy.

Odpowiednia dieta na nietolerancję laktozy

Stosując dietę bezlaktozową, nadal istnieje szeroki wybór produktów spożywczych. Warzywa, owoce, orzechy i nasiona są naprawdę pożądanymi pokarmami, ponieważ dostarczają wapń, ryboflawinę i witaminę D, których może brakować, gdy dana osoba wyklucza produkty mleczne z diety. Z drugiej strony produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze będą służyć jako źródła energii, które pomogą Ci w aktywności i podczas treningu.

Mięso, drób, owoce morza to podstawowe źródła białka do regeneracji mięśni. Soja, rośliny strączkowe i fasola są również dobrymi źródłami białka, szczególnie dla wegan i wegetarian. Jeśli regularnie ćwiczysz, zaleca się dodanie białka LactoFree 90. Jest to „ultra pure” białko serwatkowe bez laktozy, odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na kazeinę, wrażliwym trawieniem i dietami niskowęglowodanowymi. Zawiera izolat białka serwatkowego (WPI), do 6,7 g aminokwasów BCAA w 1 dawce oraz witaminy C, E i witaminy z grupy B.

Podczas gotowania dodawaj zioła i przyprawy do posiłków, które dodadzą Twoim posiłkom więcej smaku i aromatu. Napoje mogą być smaczne nawet bez mleka i śmietanki. Można pić wodę, soki, herbatę lub kawę. Odpowiednim dodatkiem do napojów kawowych jest Collagen Coffee Cream, który jest pyszną alternatywą dla kawy. Zawiera białko bez laktozy, tłuszcze MCT (łatwo przyswajalne tłuszcze, które nie są gromadzone w magazynach tłuszczu i są wykorzystywane jako szybkie źródło energii dla ciała i mózgu. Produkt jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy lub dla tych, którzy chcą poprawić elastyczność skóry. 

Produkty, których należy unikać 

Należy unikać produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurt, masło, sery i różne pasty, głównie dlatego, że są to produkty zawierające laktozę. Chociaż produkty te mogą być tolerowane przez pewną grupę osób i nie spowodują u nich poważniejszych problemów, jednak nadal zaleca się unikanie tych produktów w większym stopniu. Dietę bezlaktozową należy ustalać indywidualnie, dlatego warto wiedzieć, że laktoza może być również obecna w produktach bezmlecznych. Takie produkty to np:

  • Chleb, herbatniki,
  • Płatki śniadaniowe,
  • Wyroby piekarnicze i desery,
  • Sosy lub dressingi do sałatek,
  • Czekoladki i cukierki,
  • Mieszanki do ciast i składniki do pieczenia,
  • Kawa rozpuszczalna - ew. inne mieszanki,
  • Słone chipsy i chipsy ziemniaczane,
  • Przetworzone mięso, takie jak parówki lub kiełbasy

Konsumenci muszą również nauczyć się prawidłowo czytać etykiety na opakowaniach żywności, aby można było unikać żywności zawierającej laktozę. Etykiety zawierające mleko, mleko w proszku, białka mleka – takie jak kazeina i serwatka, cukry/proszki mleczne, masło/maślanka, sery i sosy to te, na które należy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli stosujesz dietę bezlaktozową.