Napoje energetyczne i sportowe. Czy znasz ryzyko?
Napoje energetyczne i sportowe. Czy znasz ryzyko?

Napoje energetyczne i sportowe. Czy znasz ryzyko?

Napoje energetyczne i sportowe. Czy znasz ryzyko?

Są dni, kiedy czujesz się zmęczony nagromadzonymi obowiązkami. Jeśli aktywnie uprawiasz sport, na pewno dobrze wiesz, jak trudno wówczas zmusić się do zaplanowanego treningu.

Obsah

Czy sięgasz czasem po szybkie źródło energii - napoje energetyczne? W takim razie powinieneś wiedzieć, że nawet jeśli przynoszą natychmiastowy zastrzyk, skrywają potencjalne zagrożenia i negatywne skutki dla organizmu.

Przyjrzyjmy się wspólnie, jak mogą wpływać na wyniki sportowe i dlaczego należy zachować ostrożność podczas ich spożywania.

Energetyczne czy energetyzujące?

Napoje energetyczne  mają na celu polepszyć zdolności kognitywne, uwagę i nastrój u użytkowników. Stymulują mózg, a tym samym poprawiają koncentrację i wydajność. W skład napojów energetyzujących wchodzi między innymi cukier, który szybko dostaje się do krwi i tym samym natychmiastowo zwiększa ogólną energię w organizmie. Inne substancje wspomagające, które są dodawane do napojów energetycznych to kofeina, synefryna, guarana, ekstrakty z zielonej herbaty, witaminy z grupy B i różne adaptogeny.

Jednak składniki napojów energetycznych nie są dodawane jako źródło długoterminowej energii. Mają one przede wszystkim na celu pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego – prawidłowe stwierdzenie powinno zatem brzmieć, że nie są energetyczne, ale energetyzujące.

energetiké nápoje a vplyv na mozog

Wpływ napojów energetyzujących na wyniki sportowe

Jedną z głównych wad spożywania napojów energetyzujących podczas uprawiania sportu jest ich wysoki indeks glikemiczny. Wysoka zawartość cukru na krótki czas zwiększa wydolność umysłową i fizyczną, ale po gwałtownym spadku poziomu glukozy we krwi będziesz jeszcze bardziej zmęczony niż przed ich spożyciem. Kolejną wadą jest ryzyko uzależnienia od tych napojów. To właśnie ich częste spożywanie powoduje duże wahania poziomu glukozy we krwi. Na przykład przymus ciągłego dodawania do organizmu coraz większej ilości cukrów.

Przy długotrwałym lub regularnym spożywaniu napojów energetyzujących mogą wystąpić działania niepożądane, a mianowicie:

  • wahania ciśnienia krwi,
  • ból głowy,
  • nerwowość,
  • uderzenia gorąca,
  • pocenie się
  • całkowite odwodnienie organizmu.

energeticke napoje a šport

Porozmawiajmy o napojach więcej:

Nadmierne rozdrażnienie a nerwica

Większość napojów energetycznych zawiera kofeinę i inne stymulanty, które mogą powodować nadmierną stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje nerwowość, niepokój, bezsenność i brak koncentracji, co oczywiście negatywnie wpływa na Twoje wyniki sportowe.

Zwiększone tętno i ciśnienie krwi

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś nagłego kołatania serca po wypiciu napoju energetycznego? To powszechne zjawisko. Kofeina i inne stymulanty mogą zwiększać tętno i ciśnienie krwi. Dla sportowców, którzy już podczas aktywności fizycznej mają wysokie tętno, może to być niebezpieczne i zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

Odwodnienie

Napoje energetyczne często mają działanie moczopędne. Podczas dużego wysiłku fizycznego naturalnie tracisz dużo płynów. Innym faktem jest to, że przerwanie ważnego wyścigu z powodu silnej potrzeby oddania moczu z pewnością nie będzie dla Ciebie przyjemną sytuacją.

Obciążenie wątroby i nerek

Wysoka zawartość cukru i syntetycznych składników obciąża wątrobę i nerki. Dlatego wielokrotne spożywanie tych napojów może powodować długotrwałe problemy zdrowotne.

Uzależnienie

Substancje stymulujące i kofeina uzależniają psychicznie. Jeśli spożywasz je zbyt często lub w dużych ilościach, możesz odczuwać bóle głowy, zmęczenie i drażliwość. Przy tych objawach na pewno będzie Ci trudniej uprawiać sport.

Rozważ lub całkowicie unikaj napojów energetycznych. Spróbuj zastąpić je innymi, zdrowszymi alternatywami, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Wybierz napoje jonowe

 Napoje jonowe nie odwadniają i mają zdolność lepszego nawodnienia organizmu sportowca. Podczas aktywności fizycznej i intensywnych treningów organizm traci wraz z potem dużo płynów i elektrolitów. Napoje jonowe mają na celu uzupełnienie tych strat. Ważne elektrolity, takie jak potas, sód, wapń i magnez, są kluczowe dla optymalnego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, Twoim obowiązkiem jest regularne uzupełnianie ich ze źródeł zewnętrznych.

iónové verzus energetické nápoje

W porównaniu z napojami energetycznymi mają mniejsze stężenie stymulantów. Nie zapewniają one tak silnego stymulującego działania na ośrodkowy układ nerwowy i minimalizują ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

EnergoFit

Przykładem jest nasz napój dla sportowców EnergoFit, który dodaje energii z naturalną kompozycją glukozy, maltodekstryny i glutaminy. Zapewnia regenerację mięśniom oraz uzupełnia witaminy B, C i E oraz minerały Na, Ca, K, Mg. 

HypoFit

Dzięki zawartości minerałów napój HypoFit działa antyoksydacyjnie. Z jego pomocą zapobiegasz ewentualnym skurczom mięśni. Zapewni Ci natychmiastowe i stopniowe źródło energii podczas każdej aktywności sportowej.

Nápoj Premium Energy

Napój Premium Protein doda Ci niezbędną energię przed i w trakcie treningu. Zapobiega hipoglikemii i wahaniom energii, wyrównuje poziom glukozy, oszczędza źródła cukru, a tym samym pomaga wykorzystywać energię z zapasów podskórnej tkanki tłuszczowej.

Naturalne źródła energii dla sportowców

Same treningi i zawody wymagają wiele energii i wysiłku. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Oprócz zwykłych napojów energetycznych pełnych cukru i sztucznych składników, istnieją również zdrowsze alternatywy, które mogą wspomóc Twoją wydajność i regenerację po treningu.

Koktajle owocowe

Koktajle owocowe to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnej energii oraz dawki składników mineralnych, witamin i błonnika. Jeśli do jego przygotowania wybierzesz banany, dostarczysz swoim mięśniom potas, który jest ważny dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Szukasz inspiracji na ciekawe przepisy smoothie? Wiele z nich można znaleźć na stronie internetowej Kompava w dziale z przepisami.

smoothies namiesto energetických nápojov

Woda kokosowa

Na przykład woda kokosowa jest doskonałym wyborem dla sportowców. Zawiera naturalne elektrolity, które są łatwo przyswajalne przez organizm i pomagają utrzymać równowagę płynów podczas intensywnego treningu. Ponadto woda kokosowa jest niskokaloryczna i nie zawiera dodatku cukru, co docenisz, jeśli starasz się utrzymać zdrową wagę.

Mocny bulion mięsny

Mocny rosół z kurczaka i warzyw to dosłownie eliksir po ciężkim wysiłku fizycznym. Jest bogaty w minerały i witaminy, które są ważne dla regeneracji mięśni i wzmocnienia układu odpornościowego.

Przysmaki Kompava  - pełne energii

3Energy bar

Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii przed wysiłkiem sportowym lub w dowolnym momencie w ciągu dnia, zastąp napój energetyczny naszym batonem 3Energy. Doda Cię energii i dostarczy potrzebnych organizmowi aminokwasów, witamin i minerałów. Rozpoczyna spalanie tkanki tłuszczowej oraz pobudza psychikę i anabolizm mięśniowy.

K4 Power Gel

K4 Power Gel zapewni Ci również natychmiastowe źródło energii. Do wyboru 2 wspaniałe smaki. Zawiera aminokwasy L-argininę i cytrulinę, a także jest wzbogacony magnezem i potasem.